Öne Çıkanlar tarım ve orman bakanlığı ayçiçeği zararlıları kredi borçları tarım bakan yardımcısı akif özkaldı

Bu haber kez okundu.

Zeytincilik sektörü ihracat hedefinin yol haritasını Güre’de çizecek
Zeytincilik sektörüne son 10 yılda büyük yatırım yapan Türkiye, 2023 yılında 3,8 milyar dolarlık zeytin ve zeytinyağı ihraç etmeyi ve dünyanın ikinci büyük üretici ülkesi olmayı hedefliyor. Ülkenin zeytin ağacı varlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın verdiği desteklerle 90 milyondan 170 milyona ulaştı. Türk zeytin ve zeytinyağı sektörü, 23-25 Kasım 2012 arasında Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Güre beldesinde, "2023 Yılı İhracat Hedefleri Çerçevesinde Zeytin ve Zeytinyağı Sektörü" konulu panelle yol haritasını belirlemek üzere toplanıyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili ve Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nedim Güreli, sektöre yapılan yatırımların heba olmaması için ortak bir yol haritası belirlemesinin zorunluluk haline geldiğini, bu amaçla bütün tarafların katılacağı bir toplantı yapacaklarını kaydetti. Zeytinciliğin son dönemde fikir ayrılıklarıyla gündeme gelmesinden memnun olmadıklarını ifade eden Güreli, “Sektördeki bu fikir ayrılıkları, zeytincilikle ilgili politika belirleyen siyasilerin olumlu karar alma süreçlerini de sekteye uğratıyor. Taraflar olarak uzlaşamadığımız konuları bırakıp uzlaşabildiğimiz konuları öne çıkarmak istiyoruz. Sofralık zeytine prim verilmesi, zeytinyağında da kiloda 50 kuruş olan primin en azından 1 liraya çıkarılması, iç tüketimi arttırma, modern üretim tekniklerini uygulama ve daha birçok konuda herkes mutabık.” diye konuştu.

Söz konusu toplantıya katılacak kişiler, aynı zamanda zeytin hasat edip zeytinyağının üretim aşamalarını da görecek.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı