Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi bekir pakdemirli can erik hasadı palmiye yetiştiriciliği kuraklık

Bu haber kez okundu.

Ziraatçılar Pamuk Fiyatlarını Masaya Yatırdı
 Didim Ticaret Odası salonunda yapılan toplantıya Aydın Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı başkanlık ederken, toplantıya Didim İlçe Tarım Müdürü İsmail Efe’de katıldı. Didim Ziraat Odası öncülüğünde gerçekleşen toplantıya Karpuzlu ve Kuyucak Ziraat odası başkanlarının haricinde tüm Oda başkanları katıldı. Toplantı öncesinde Didim İlçe Tarım Müdürü İsmail Efe, Didim’in tarımsal faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Ardından toplantıya geçilirken toplantıda Pamukta yaşanan Olağanüstü düşüş, gündemde ele alındı.

Pamukta yaşanan bir takım hastalıklardan dolayı zirai mücadelenin artmasıyla 1 kilogram kütlü pamuğun maliyetinin 2 lira dayandığını söyleyen çiftçi temsilcileri, pamuk fiyatında yaşanan düşüşün biran evvel önüne geçilmemesi halinde, önümüzdeki yıllarda üreticinin tekrar pamuktan uzaklaşacağı ifade ettiler.
1.5 Saat süren Koordinasyon Kurulu toplantısının ardından gazetecilere açıklama yapan Aydın Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı borsa fiyatlarında düşüşün olduğunu ve son bir ayda pamuk fiyatlarının dip yaptığının altını çizerken “Pamuk fiyatlarının yüksek seyretmesinden dolayı ekim alanları arttı. Ancak sürpriz bir şekilde Borsa fiyatlarında büyük düşüş yaşandı. Ne değişti de, son bir ay içerisinde pamuk fiyatları adeta dip yaptı? Pamuk üretiminin sürdürülebilmesi ve pamukta yaşanan fiyat düşüşünün önüne nasıl geçilebileceği yönünde pazartesi günü İzmir Ticaret Borsası’nda yapılacak olan toplantıya katılma kararı aldık. Yapılacak toplantıda pamukta yaşanan düşüşün nedenleri nelerdir ve düşüşün önüne geçilmesi için neler yapılabilir in arayışını yapacağız” dedi.
Devletin 2011 yılı kütlü pamuk desteklemeleri için ön gördüğü 42 kuruşluk rakamın, pamuk fiyatının Borsa’da 7 liraları gördüğü dönemde yeterli olduğunu hatırlatan Posacı şunları kaydetti; “Birkaç ay öncesine kadar bir kilo pamuk fiyatı Borsa’da 7 lirayı aşmıştı. Buna paralel olarak ta açıklanan 42 kuruşluk destekleme primi yeterliydi. Fakat pamuğun Borsa’da 3 lira 70 kuruşlara gerilemesi ve birde üreticilerimizin ek masraflarla pamuk üretim maliyetinin 2 liralara dayanması hesapları altüst etti. Bu nedenle de 42 kuruşluk primi kabullenmemiz mümkün değil. Bu konuyu da önce İzmir’de yapılacak toplantıya, ardından da Ankara’ya taşımayı düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi