Öne Çıkanlar yüksek planlama kurulu begonvil fidanı mikado kayısı abelya ağacı fidanı veteriner hekimleri birliği

Bu haber kez okundu.

Zmo Başkanı Yeter: Zeytin Gen Bahçesini Yok Etmeyin
 Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şahin Yeter, Adana'da Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) ile Adana Valiliği arasında, fen lisesi yapımı nedeniyle gerilime sebep olan 'Zeytin Gen Bahçesi'nin, Türkiye için bir değer olduğunu belirterek, "Zeytin Gen Bahçesi'ni yok etmeyin" dedi.

Geçtiğimiz günlerde İl Özel İdaresi'ne ait iş makineleri tarafından 98 zeytin ağacının kökünden söküldüğü Zeytin Gen Bahçesi'nin, 35-40 yılda oluştuğunu belirten Şahin Yeter, "Buranın değeri, parayla pulla ölçülemez. Bizim isteğimiz, kurumların anlaşıp, okulun makul alana yapılması. Bunun için de, üniversitenin arkasında oluşturulan eğitim alanları oldukça müsait" dedi. Yeter, sadece Adana'ya değil Türkiye'ye ait olan bu değerin yok edilmemesi gerektiğini savundu.

VALİ COŞ ÇÜ'YÜ İŞGALCİLİKLE SUÇLAMIŞTI

Zeytin Gen Bahçesi'nde bulunan 773 zeytin ağacından 79'u nisan ayında, 98'i ise geçen pazartesi günü, akşam saatlerinde İl Özel İdaresi'ne ait iş makineleri tarafından kökünden sökülmüştü. Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, meyveli halde ağaçların kökünden sökülmesine karşı çıkan ÇÜ akademisyenlere ve sivil toplum örgütleri temsilcilerine karşı, "Ne Zeytin Geni? Devlet kayıtlarında Zeytin Gen Bahçesi diye bir yer yok. Türkiye Cumhuriyeti devleti çadır devleti değil, hukuk devletidir. Devletin kayıtlarında Zeytin Gen Bahçesi yok. Devletin kayıtlarında İl Özel İdaresi'nin arsası var" diye tepki gösterip, ÇÜ'yü işgalcilikle suçlamıştı.

BAKANLIĞA GÖRE ZEYTİN GEN BAHÇESİ

Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şahin Yeter, ÇÜ'nün tartışma konusu bahçeyle ilgili Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na başvuruda bulunduğünü, Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü'nden verilen cevapta ise şu ifadelerin yer aldığını açıkladı:

"Ulusal meyve genetik kaynaklarının korunmasında, arazi gen bankalarının paralel şekilde, en az iki yerde kurulması prensibi gereği, Bakanlığımız; üniversitenizdeki merkezin, ülkesel Meyve Genetik Kaynakları Projesi kapsamındaİzmir-Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü'ndeki Ulusal Zeytin Genetik Kaynakları Koleksiyonu'nun vazgeçilmez bir paraleli (duplikasyonu) olduğunu kabul etmektedir. Bu nedenlerle; Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü, bu parselin, herhangi bir nedenle elden çıkacak mevcut zeytin genotipleri için bir güvence olarak, çok değerli olduğu ve mutlaka korunması ve 3573 sayılı 'Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkındaki Kanun' gereği, üzerinde başka bir tasarrufta bulunulmaması gerektiği görüşündedir."

"KANUN İZİN VERMİYOR AMA İL ÖZEL İDARE SÖKTÜ"

Şahin Yeter, tartışma konusu olan Zeytin Gen Bahçesi hakkında başka bir resmi açıklamanın ise, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü'nden, 1 Nisan 2011'de Bakan adına Genel Müdür Ali Karaca tarafından yapıldığını hatırlattı.

Zeytin ağaçlarının kesilemeyeceğini, kamu yararına dahi olsa ancak yüzde 10'unun fenni gerekçelere dayanılarak kesilebileceğini bildiren yazıda şunlara yer verildi:

"Bakanlığımızca, uygulaması yürütülen 3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılatılması Hakkında Kanun'un Bazı Hükümlerinin Değiştirilmesi ve Yürürlülükten Kaldırılması Hakkındaki 4086 sayılı kanunun 5'inci maddesinin 2'nci fıkrasında, 'Zeytincilik sahaları daraltılamaz. Ancak, belediye sınırları içinde bulunan Zeytinlik sahalarının imar hudutları kapsamı içine alınması halinde, altyapı ve sosyal tesisler dahil toplam yapılaşma, Zeytinlik alanının yüzde 10'unu geçemez. Bu sahalardaki zeytin ağaçlarının sökülmesi Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın fenni gerekçeye dayalı iznine tabiidir. Bu iznin verilmesinde, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na bağlı araştırma enstitülerinin ve mahallinde varsa ziraat odasının uygun görüşü alınır. Bu halde dahi kesin zaruret görülmeyen zeytin ağacı kesilemez ve sökülemez' hükmü yer almaktadır."

ZEYTİN AĞAÇLARI 35 YAŞINDA

Vali Coş'un, "….üniversitenin yeterli arsası, arazisi var. Başka arsalara tecavüz edilmesin. Bunların adı mülkiyete tecavüzdür" dediği zeytin ağaçlarının 35 yıl önce oluşturulduğunu anlatan 'Bilimsel rapor'da ise, Bahçe Bitkileri Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ömer Gezerel, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Zülküf Kaya ve Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Turgut Yeşiloğlu'nun imzası yer alıyor. Raporda şu görüşler bulunuyor:

"Kök mülkiyeti üniversitemizde bulunan arazi üzerindeki ulusal zeytin gen kaynağımızı oluşturan ağaçların büyük çoğunluğu 1976 yılında dikilmiş olup, Tarım ve Köyişleri Bakanlığımızın Ulusal Meyve Genetik Kaynakları projesi kapsamındadır. Bu zeytin gen kaynakları bugüne kadar özveriyle muhafaza edilmiştir. Bu ağaçlar söküldüğü takdirde, özellikle zeytinin yüzyıllarca yaşamasını sağlayan kılcal kökleri tahrip olacağından taşınma esnasında gövdeye gerekli olan su, kökler tarafından karşılanamayacak, ağaçlarda kurumalar başlayacak ve geriye dönüşümü imkansız kayıplar oluşacaktır. Dolayısıyla, ülkemizin geleceğine miras bırakacağımız Türkiye'nin ikinci zeytin gen kaynağı yok olacaktır."

VALİ ATIŞ DA FİDAN DİKMİŞTİ

Zeytin Gen Bahçesi'nin gelişmesine katkı koyan ve nisan ayında yaşanan sorunu tatlıya bağlayan eski Adana Valisi İlhan Atış, eşi Birsen Atış'ın da katıldığı etkinlikte, bahçeye zeytin fidanı dikmişti. 200 dekarlık gen bahçesinin üzerine kurulması planlanan fen lisesi 5 blok ve sosyal tesislerinden oluşuyor. 27 dekar bina oturumu, 107 dekar bina yayılım alanına sahip olan fen lisesinin kurulacağı alanda, 386 çeşitten oluşan 773 zeytin ağacı bulunuyor.

Doğan Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,