Öne Çıkanlar Bitlis tarım interfresh tohum desteklemesi ordu fındık fiyatları

Bu haber kez okundu.

Bitlis’te ‘Fıstık yetiştiriciliği geliştirme projesi’

Bitlis Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Fıstık yetiştiriciliğini geliştirme projesi’ devam ediyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Fıstık yetiştiriciliğini geliştirme projesi’ kapsamında Bitlis’te dağlık alanlarda yetişen Menengiç ağaçları üzerine Siirt fıstığı aşılanarak ekonomiye kazandırılırken gençlere de istihdam olanağı sağlanıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fatih Asak, kent merkezi, Hizan ve Mutki ilçelerinde atıl durumda yüz binlerce Menengiç ağacının olduğunu söyledi. Mevcut ağaçlardan herhangi bir şekilde faydalanamadıklarını belirten Asak, “Bu ağaçları ekonomiye kazandırma adına proje yaptık. Proje ile Bitlis merkez Hizan ve Mutki ilçelerimizde mevcut melengiç ağaçları üzerine Siirt fıstık aşısı yapmaya başladık. Bu projenin ilk adımını 2012 yılında Hizan ilçemizde başlattık. Proje kapsamında Siirt ilinden getirilen ustalarla bu aşıları yaptık. Bu ağaçların ekonomiye kazandırılması gerekiyordu. Siirt fıstığı kalemi tedarik etmeye başladık. Fakat bunun sürdürülebilir olmayacağını gördük. Bir proje daha yaptık. 250 çiftçiye Siirt fıstığı aşılama eğitimi verdik. Eğitimden sonra çiftçilere aşı malzemeleri verdik. 2017 yılında aşılama faaliyetini 250 gençle 15 bin kalem alarak yaptık. Geçen yılki aşılarda yüzde 90 oranında başarı yakaladık. Bu sayıyı biraz daha artırmak amacıyla bu yıl 20 bin gibi yüksek bir sayıya çıkardık. Hizan’da 2012 yılında aşılanan 5 bin ağaçtan kent ekonomisine 4,5 milyon lira katkı sağladık, 2014 yılında 10 bin, 2017 yılında 15 bin aşı yaptık, 2018 yılında bu sayıyı 20 bine yükselttik” dedi.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,