29 Haziran 2017 Perşembe

Çamlıyayla'da Cevizli Bandırma Üretimi

Çamlıyayla İlçesi Ziraat Odası Başkanı Ali Ilıca, Yılda Ortalama 7 Ton Cevizli Bandırma Üretimi Gerçekleştirdiklerini Söyledi

30 Ekim 2010 Cumartesi 16:06
Bu haber 3451 kez okundu
Çamlıyayla'da Cevizli Bandırma Üretimi
Untitled Document

E-fidancim.com Tükiyenin En Büyük online fidan ve tohum satış sitesi 100 tl üzeri kargo bedava www.e-fidancim.com

TH Reklamları

 


Çamlıyayla ilçesi Ziraat Odası Başkanı Ali Ilıca, yılda ortalama 7 ton Cevizli Bandırma üretimi gerçekleştirdiklerini söyledi.

Ilıca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede 8 bin 165 dekarlık alanda bağcılık yapıldığını, bu yıl 12 bin ton üzüm rekoltesi beklediklerini söyledi.

Ilıca, 2 yıl öncesine kadar ilçede, 9 bin 500 dekarlık alanda bağcılık yapıldığını, ancak ortaya çıkan floksera hastalığı nedeniyle bağ alanının 8 bin 165 dekara düştüğü belirterek rekoltenin de 17 bin tonlardan 12 bin tonlara gerilediğini ifade etti.

Ilıca, üzümün yüzde 70'inin sofralık, yüzde 30'nun da işlenip katma değer kazandırılarak Bandırma, pekmez ve pestil yapımında değerlendirildiğini bildirdi.

İpe dizilmiş ceviz, bademin, nişasta ile kaynatılmış üzüm suyuna batırılmasıyla yapılan sucuğun (bandırma) bölgede oldukça Yaygın üretildiğini ve tüketildiğini belirten Ilıca, şunları kaydetti:

'Yılda ortalama 7 ton Cevizli Bandırma üretimi gerçekleştiriyoruz. Yayla bandırmasının adedi büyüklüğüne göre 5-15 TL arasında satışa sunuluyor. Şu anda Bandırma üretimi yapılıyor. İleri günlerde pekmez ve pestil üretimi de başlanacaktır. Cevizli yayla bandırmasının enerji verici ve soğuktan koruyucu özelliği var. Demir, kalsiyum ve potasyum mineralleri bakımından çok zengin.'

- CEVİZLİ YAYLA BANDIRMASININ YAPIMI-

Üzüm, önce çuvallara doldurulup 'Şırana' denilen ahşap teknelere konularak eziliyor. 'Şıra' ya da 'şerbet' denilen üzüm suyu, altı odunla yakılan kazanda, kireç içeren ve kayalar arasında bulunan beyaz renkli bir miktar beyaz pekmez toprağı konularak yaklaşık 4 saat kaynatılıyor ve daha sonra da dinlenmeye bırakılıyor.

Kazanın içerisindeki pekmez toprağı tabana çöktükten sonra yüzeye çıkan şerbet, nişasta ekledikten sonra belli bir kıvama gelmesi için bir süre daha kaynatılıyor. Nişasta ile katılaşan şerbete 'palıza' adı veriliyor. Daha önceden ipe dizilen cevizler bu karışımın içine daldırılıp, palıza ile adeta sıvanması sağlanıyor.

Palıza içinden çıkarılan ve Bandırma adı verilen Cevizli ipler, uçlarına bağlanmış olan çatallar vasıtasıyla asılarak kurumaya bırakılıyor.Haber Kaynağı:
Anahtar Kelimeler: Tarim, Tarimsal, Ziraat, Ceviz
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

ANKET Sonuçlar Tümü

?Okul sütü projesini faydalı buluyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV