Öne Çıkanlar lavanta interfresh üretim vairo badem çeşidi hünnap meyvesi

Bu haber kez okundu.

Çanakkale’de ‘Hububat Sektörel Analiz Toplantısı’ yapıldı

Çanakkale’de, hububat sezonu öncesinde sorunların ve çözüm önerilerinin görüşüldüğü ‘Hububat Sektörel Analiz Toplantısı’ düzenlendi.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Çanakkale Ticaret Borsası ve TMO Bandırma Şube Müdürlüğü işbirliği ile bir otelin toplantı salonunda, ‘Hububat Sektörel Analiz Toplantısı’ yapıldı.

Toplantıya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erdem Karadağ, Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Başak Egesel, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Halil İbrahim Büyükgaga, TMO Bandırma Şube Müdürü Ömer Öncü, TMO Gelibolu Ajans Amiri Fazlı Avcı, Ticaret Borsası Meclis Üyeleri ve hububat sektör kurulu üyeleri katıldı.

Toplantıda konuşan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, “Ülkemiz hububatta olsun diğer ürünlerde olsun tarımsal faaliyetlerin gerçekleştirilmesinde her bölgeye ait, her bölgeye has yüzlerce çeşit ürünü üretmeye uygun coğrafi konumdayız. Baktığımız zaman ülkemizde en iyi en fazla üretilen ürünlerden bir tanesi elbette ki buğdaydır. Buğdayda 22 milyon ton civarında ülkemizde üretimimiz var. Çanakkale’mizde ise 800 bin dekarlık bir alanda 335 bin ton buğday üretimi gerçekleştiriyoruz. Yine bir milyon yüz elli bin dekarlık alanda hububat üretimimizi gerçekleştiriyoruz. Dolayısıyla Çanakkale’miz ister hububat olsun, ister bitkisel üretimin diğer çeşitleri olsun hakikaten kayda değer ekonomik değere haiz birçok ürünü üretmeye muktedirdir. Bu da bizi ziyadesi ile memnun etmektedir. Bunun içinde Gıda Tarım İl Müdürlüğü olarak, Ticaret Borsası olarak bizlere çok daha fazla iş düşmektedir. Tarımsal ve hayvansal faaliyetlerin yürütülmesi konusunda hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir. Bu vesile ile tabii ki biz her türlü önlemi alarak, çiftçi eğitimi veriyoruz. Nisan ayında yağışların biraz daha az olması hububatta istediğimiz verimin ve kalitenin elde edememe gibi durumla karşılaştık. Ilıman geçmesi ise zararlıların popülasyonlarının artmasına ve bizim daha çok mücadele etmemize neden oldu. Dolayısıyla bu yıl her konuda biraz daha hassasiyet göstermemizi gerektirdi. Bu tür mücadelelerde toplu hareket edersek sadece süne zararlısında değil tüm hastalık ve zararlıların tamamında toplu mücadele edersek inanın ki o zaman başarılı oluruz. 2018 hububat yılının, üreticimize bol bereketli geçmesini diliyorum" dedi.

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Başak Egesel yaptığı sunumda, yıllara göre buğday ekim alanları, rekolteler, konukçular, İl Müdürlüğü olarak gerçekleştirdiği süne mücadelelerindeki, kışlak sürveyler ( sonbahar - ilkbahar ), program tespiti ve eğitimler, kıymetlendirme sürveyleri, yumurta parazit sürveyleri ve kimyasal mücadele, Çanakkale İli Süne Mücadelesi Yapılan Alanlar, Süne Emgi Oranları hakkında ayrıntılı bilgiler verdi.

Toplantı, hububat sezonu öncesinde alınabilecek önlemlerin kararlaştırılmasının ardından sona erdi.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi