Öne Çıkanlar kırsal kalkınma yatırımları tarımsal destekleme jakaranda ağacı Üretici makam aracı

Bu haber kez okundu.

Çanakkale’de üreticilere arılı kovan dağıtımına başlandı

Çanakkale’de, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından desteklenen ve finanse edilen İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Arılı Kovan Desteği’ projesi kapsamında, üreticilere arılı kovan dağıtımlarına başlandı.

Kovan dağıtım törenine Çanakkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, İl Müdür Yardımcısı Hakan Batıbeki, Çanakkale Arı Yetiştiriciler Birliği Başkanı Cahit İleri ve üreticiler katıldı.

Kovan dağıtım töreninde bir konuşma yapan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, “Bu proje Türkiye’de ve ilimizde tek. Biz arıcılığı bölgemizde geliştirmek istiyoruz. Çanakkale de Proje kapsamında 5.750 adet arılı kovanı 400 üreticimize dağıtacağız. Kovan bedelinin % 80’ni Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı , % 20 si ise üreticiler tarafından karşılandı. Bu 5.750 arılı kovanın tamamını Çanakkale bölgemizden temim ettik. 1 ay içerisinde bütün kovanları İlimizde dağıtıp bitireceğiz. 5.750 kovanın dağıtımıyla ilimizde 125 ton bal üretimi arttırmış olacağız. Biz burada arıcılığı teşvik ediyoruz. Bunda sonrası üreticilerimize ait. Kovan sayımızı arttıracağız buna paralel olarak en üst seviyede kalitemizi arttıracağız. Bizim diğer illerde üretilen ballardan farkımız, kalite olsun istiyoruz. Çanakkale markası yaratalım ama marka yaratmak içinde kaliteli bir üretimin olması lazım. Bölgemizin florası arı için çok uygun. Biraz önem, hassasiyet gösterdiğimizde gerekli kaliteyi yakalayacağız. Bol bereketli bir yıl geçirmenizi temenni ediyorum” dedi.

Çanakkale Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cahit İleri ise, “Bu çalışma, projenin başlangıcı. Bundan sonra iş arıları alacak arkadaşlara düşüyor. Bu arıların muhafaza edilmesi, arılardan ürün elde edilmesi ve arıların çoğaltılması lazım. Devlet bu konuda bir destek veriyor. Heba olmaması lazım. Bu hem bizim kazancımıza kazanç katacak, hem de arı varlığımızı üst noktalara çıkaracaktır” şeklinde konuştu

Daha sonra hak sahibi arıcılara arılı kovan dağıtımı yapılarak tören sona erdi.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,