Öne Çıkanlar tarım ve orman bakanlığı ayçiçeği zararlıları kredi borçları üretim abelya ağacı fidanı

Bu haber kez okundu.

150 yıllık su değirmeninde müze restoran hizmet veriyor
Muğla yöresinin meşhur "Ormancı" türküsünün bestekârı, "Kemancı Tahir" lakaplı Tahir Erdinç ve eşinin heykelleri, türkünün sözlerinin yazıldığı 150 yıllık su değirmeninde sergileniyor. Bu türküyle adını duyudan Çayboyu, eski adıyla Gevenes köyünde Belen Kahvesi'nin ardından restore edilen tarihî değirmen, kültür turizmine hizmet veriyor. Muğla Valiliği tarafından yap-işlet-devret modeliyle 10 yıllığına ihale edilen değirmen, şu anda müze restoran olarak faaliyet gösteriyor.

Tarihî Belen Değirmeni-Kır Kahvesi'nin işletmecisi Hasan Şimşek, söz konusu türküde ismi geçen değirmeni ihaleyle alıp restore ederek turizmin hizmetine sunduklarını söyledi. Şimşek, "Eşimle birlikte resim ve dokuma üzerine çalışmalar yaptık. Gevenes'te bulunan tarihi su değirmenini aslına uygun bir şekilde restore ederek, yanındaki köy evini de restoran olarak hizmete açtık. Belen Kahvesi'ni ziyarete gelen turistlerin köyde daha fazla kalabilmesini sağlamak için de 'Ormancı' türküsünün bestekârı Tahir Erdinç ve eşi Zariye Erdinç'in maketlerini yaptık. Bu maketler, 150 yıllık değirmende sergileniyor." dedi.

Kemancı Tahir'in bölgede yeteri kadar tanınmadığını vurgulayan Şimşek, "Muğla’nın Âşık Veysel'i diyorum. Bilinen 103 tane türküsü var. Buranın en önemli değerlerinden biri. Gençliğinde bestekârlık ve değirmencilik yapıyor. Muğla'nın ilk bando ekibini kuruyor. Müzikle hiç ilgisi olmayan insanları yetiştirerek köy grupları kuruyor. Korkunç derecede zeki ve yetenekli bir adam. Türküde geçen değirmen ve Kemancı Tahir'i birleştirerek, İzmir'de yaşanan kızını bulduk. Sergilemek için özel eşyalarını istedik. Sadece birer resimlerini bulabildik. Farklı bir konsept olması için tarihi değeri olan eşyalarını sergileyerek müze restoran görünümü sağladık." ifadelerini kullandı.

Tarihî değirmeni ziyarete gelenlere, yiyecek haricinde kendi el ürünleri, yöre folkloruna ait bebekler, biblolar ve oyuncaklar sattıklarını anlatan Şimşek, "Tasarımları bize ait olan folklorik bebek, biblo ve oyuncakların yapımını, köyümüzdeki ev hanımlarına ve kızlarımıza öğretmeyi düşünüyoruz. Ev ekonomisine katkı sağlamalarını amaçlıyoruz. Amacımız, tarihi değerlerimizi tanıtmak ve korumak." diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı