Öne Çıkanlar mikado kayısı makam aracı Gıda kapanış fiyatı jakaranda fidanı

Bu haber kez okundu.

Abant'ta nilüferleri koparana hapis cezası
Bolu'ya 35 kilometre uzaklıkta bulunan Abant ile 13 kilometre mesafede yer alan Gölcük Tabiat Parkı'nda bulunan göllerdeki sarı ve beyaz renkli nilüferler çiçek açmaya başladı. Nilüferlerin çiçek açmasıyla tatilcilerin yoğun ilgi gösterdiği parklarda orman muhafaza memurları, ziyaretçileri doğaya ve nilüferlere zarar vermemeleri için uyarıyor, zarar verenlere de Milli Parklar Kanunu'na göre cezai işlem uyguluyor.

Bolu Orman ve Su İşleri Müdürü Özkan Yavuz nilüferleri koparmanın Çevre Kanunu ve Milli Parklar Kanunu'na göre yasak olduğunu belirterek, doğal hayata zarar vermenin suç olduğunu söyledi.

Yavuz, Milli Parklar Kanunu'na göre ekosisteme zarar veren kişilerin Sulh Ceza Mahkemesi'nde 6 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanacaklarını, 3 bin liraya kadar da para cezası alabileceklerini bildirdi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Külköylüoğlu ise nilüferlerin özellikle sığ bölgelerde bulunduğunu ve belirli aylarda açtığını hatırlattı.

Külköylüoğlu, nilüferlerin tabana kadar uzayan kök sistemine sahip olduğunu ifade ederek, “Kök sistemi sayesinde topraktan ve suyun içinden mineralleri kendi yapılarına kazandırıyorlar. Bu kök sistemi çok önemli çünkü birçok canlıya yuva ve koruma ağları yaratıyor. Bu kök sistemi dolayısıyla nilüferleri koruyarak, diğer canlılara da büyük iyilik yapmış oluyoruz. Canlıların da temiz bir ortamda yaşamalarına devam etmelerini sağlıyoruz” diye konuştu.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı