Öne Çıkanlar tarım Gıda teknoloji Ergene havzası dap desteği

Bu haber kez okundu.

Amerikan beyaz kelebeği ile mücadele için faydalı böcek üretim merkezi kurulacak

Düzce’de Amerikan beyaz kelebeği ile mücadele noktasında bilinçlendirme çalışmaları yapılacak, ayrıca faydalı böcek üretim merkezi kurulacak.

Düzce’de yaz aylarında özellikle fındık ve dut ağaçlarını yuva edinen Amerikan beyaz kelebekleri evlere kadar girince mücadele ile ilgili olarak Düzce Valisi Zülkif Dağlı başkanlığında toplantı yapıldı. Toplantıya Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, ilgili kurum yetkilileri ve oda temsilcileri katıldı.

Mücadele ile ilgili olarak çeşitli kararlar alındı. Toplantıda alınan kararlar yazılı olarak bildirildi. Buna göre, “Amerikan Beyaz Kelebeği Eylem Planı oluşturulması ve eylem planının takibi amacıyla Amerikan Beyaz Kelebeği Koordinasyon Merkezi kurulması kararı alındı. Kurulacak merkez ile Amerikan beyaz kelebeği ile mücadelenin etkinliği ve verimliliğini artırmak için belediyeler, üniversitemiz ve kamu kurumlarının koordineli bir şekilde çalışması sağlanacaktır. Toplantıda, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Düzce Belediye Başkanlığı, Düzce Üniversitesi Rektörlüğü ve Ziraat Odaları ile birlikte koordineli bir şekilde çalışarak etkin bir mücadele stratejisi geliştirilecek. Amerikan beyaz kelebeği ile mücadele konusunda bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları kapsamında Düzce Üniversitesi tarafından tespit edilen ilaçlama zamanının yazılı ve görsel materyaller ve medya aracılığıyla vatandaşlara duyurulması, ayrıca köylerdeki ilan panolarına konulmak üzere Amerikan beyaz kelebeği ile mücadele konunda afişler asılacak. Yine bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları kapsamında yapılacak toplantılara, ilçelerden de geniş katılım sağlanarak (Kaymakamlar, belediye başkanları, muhtarlar, ilgili STK’lar) Amerikan beyaz kelebeği ile mücadele konusunun genişletilmesi ve seminer, çalıştay vs. etkinliklerle kamuoyunda farkındalık oluşturulması, vatandaşların, fındık, mısır gibi ekonomik değeri olan tarım ürünlerinin yanı sıra kendi arazilerinde bulunan bütün ağaçları da ilaçlamaları konusunda teşvik edilmesi, Faydalı Böcek Üretim Merkezinin Düzce Belediyesi koordinasyonunda kurulması kararı alındı” denildi.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,