Öne Çıkanlar fakıbaba tarım ve orman bakanlığı badem fidanı trakya muğlada yağmur

Bu haber kez okundu.

Aydın'da çiftçiler çekirge nöbetinde
 Havanın ısınmasıyla özellikle İncirliova ilçesine bağlı dağ köylerindeki tarlalar, çekirgelerle dolup taştı. Sebzelerin yanısıra incir, asma, zeytin ve otları yiyerek kurutan çekirgeler, çiftçinin korkulu rüyası haline geldi. Ne yapacağını şaşıran köylüler, ağaçlarını ve ürünlerini kurtarmak için nöbet tutmaya ve çekirge avlamaya başladı.
HER SABAH ÇEKİRGE AVINA ÇIKIYOR
Zarar gören çiftçilerden Şükrü Cengiz, sabahları tarlasına çalışmaya gittiği zaman önce çekirgeleri taş ve sopalarla avladığını söyledi. İncir ağaçlarına dadanan çekirgelerle mücadele etmek için tarlasının kenarında nöbet tuttuğunu belirten Cengiz, “Büyük zarar gördük. Çekirgeler yeniden hortladı. Ağaçların filizlerini yiyorlar. Aydın bölgesinde çok var. İnsan görünce otların dibine inerek saklanıyorlar.” dedi. İncirliova’nın bütün köylerinin çekirge istilasına uğradığını söyleyen Hamitler Köyü Muhtarı Mehmet Atar ise, "Valilik ve Aydın Tarım İl Müdürlüğü'ne başvuracağız. Çekirgeler, tarlaları ve yeşil alanları yok etmek üzere.” şeklinde konuştu. Köylü kadınlar da zararın büyük olduğunu vurgulayarak, yetkililerden çözüm bulunmasını istedi.
Bu arada tarım alanlarını istila eden çekirgeler, doğal düşmanlarından kara örümceklerle karşılaştı. Örümceklerin, kendi alanlarına giren çekirgelerle mücadele ettiği gözlendi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı