Öne Çıkanlar Gıda hayvancılık eğitim çiftçi trakya

Bu haber kez okundu.

Bahçesine ağaç ve çiçek dikilmeyen binaya ruhsat yok
Antalya’nın merkez Kepez ilçesinde, yeni binaların bahçesine ağaç ve süs bitkisi dikme zorunluluğu getirildi. Buna uymayan binalara ruhsat verilmeyecek.
    Kepez Belediyesi, 1980’li yıllardan itibaren turizm sektörünün gelişmesiyle birlikte hızla betonlaşan Antalya’nın ihtiyaç duyduğu yeşil alanla ilgili örnek bir çalışma başlattı. İlçede, yeni yapılan binaların bahçelerine, Büyükşehir İmar Yönetmeliği kapsamında, ağaç ve süs bitkisi dikilmesi zorunlu hale getirildi.
    Başlatılan uygulamayla iskan işlemi sırasında yeni binaların bahçelerine, arsa alanının 50 metrekaresi için 1 ağaç olmak üzere ortalama 9 ağaç ile 9 süs bitkisi dikiliyor. İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü koordinasyonunda yapılan uygulamada, şu ana kadar 85 binanın bahçesine 750 adet ağaç ile 750 adet süs bitkisi dikildi. Binaların çevre düzenlemesinde oya ağacı, nitida, jakaranda, süs eriği, portakal, limon ve zeytin ağaçları ile bodur pitos, mor telgraf, sürünücü begonvil, kana, akşamsefası ve gül gibi süs bitkiler kullanıldı. Uygulama kapsamında, binaların bahçe ve otopark girişleri ise çiçekli sarmaşık türleri ile güzelleştirildi. Ağaçlar ile süs bitkilerinin dikimi, Park ve Bahçeler Müdürlüğü personelinin kontrolünde yapıldı.
    Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, aldıkları kararla ilçeye betonun değil, yeşil dokunun ve estetiğin hakim olmasını amaçladıklarını söyledi. Tütüncü, başlattıkları uygulamayla ilçe halkına daha yeşil bir Kepez’de yaşama hakkı sunacaklarını söyledi. Antalyalıların portakal kokusunu özlediğine dikkat çeken Tütüncü, “Bu uygulamayla Antalyalılara, özlemini duydukları portakal kokusunu yeniden yaşatacağız. Hemşehrilerimize, çiçek kokuları içerisinde, betonun değil yeşil dokunun hakim olduğu alanlarda yaşama şansı sunacağız. Çocuklarımıza da daha yeşil bir çevrede büyüme hakkı vereceğiz.” dedi. Tütüncü, göreve başladıktan sonra ilçeye 717 bin metrekare yeşil alan kazandırdıkları bilgisini vererek, binaların bahçesine ağaç ve süs bitkisi dikilmesiyle Kepez’in Antalya’nın en yeşil ilçesi haline geleceğini de sözlerine ekledi.
    Kepez Belediyesi'nin zorunlu hale getirdiği uygulamaya ilçedeki müteahhitler de destek verdi. Müteahhit İsmail İltemir, Varsak Karşıyaka Mahallesi'nde inşa ettiği binanın bahçesine elleriyle ağaç dikti.
    Ruhsat aşamasında yapılan kontroller sırasında, ağaç ve süs bitkisi dikme zorunluluğuna uymadığı tespit edilen binalara ruhsat verilmeyecek.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı