Öne Çıkanlar tarım ve orman bakanlığı ayçiçeği zararlıları kredi borçları üretim abelya ağacı fidanı

Bu haber kez okundu.

Bakan Yıldız: Nükleer santral yapımında bir ülke yarış dışı olabilir
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sinop’a kurulmasına karar verilen nükleer santralin yapımıyla ilgili bir ülkenin yarış dışı olabileceğini açıkladı.
        
        Taner Yıldız, Kayseri’de düzenlenen 1. Uluslararası Şeker Pancarı Sempozyumu’na katıldı. Yıldız, programa gelişi sırasında gazetecilerin sorularını cevapladı. Sinop’a kurulacak nükleer santralle ilgili soruya Yıldız, teklif veren Japonya, Kanada, Güney Kore ve Çin firmalarından birisinin yarış dışı kalabileceğini belirtti.

        Santral kurulumuyla ilgili Japonya’da yaşanan Fukuşima kazasından sonra bir yıllık gecikme olduğunu belirten Yıldız, bunun kararını verip bu açıklamayı da yapmış olmak gerektiğini söyledi.

        “Türkiye’nin büyüme rakamları, enerji sektöründeki tüketim rakamları bunu zorunlu kılıyor.” diyen Yıldız, “Bu yüzden dün Kanada’nın kendi firmasıyla birlikte bir toplantı yaptık. Bu toplantıda kendi firmalarının vereceği teklif üzerinde bir görüşme oldu. Bugün teknik ekipler bir görüşme daha yapacak. Hangi firma öne çıkar bilemiyorum ama zannediyorum bu ayın sonuna kadar bir ülke yarıştan kopmuş olabilir. Bunu yine kamuoyu ile paylaşacağız. Bildiğiniz gibi Çin, Japonya, Güney Kore ve Kanada firmaları Sinop için tekliflerini hazırlıyorlar. Hangi firma ön plana çıkar bilemiyoruz ama hangi firma bu yarışın dışında kalır belki belli olacaktır. Bu yüzden önemli bir müzakere süreci içindeyiz.” şeklinde konuştu.

        HAMİTABAT SANTRALİ İÇİN 4 FİRMA YETERLİLİĞİ GEÇTİ

        Hamitabat Santrali'nin özelleştirilmesiyle ilgili bir soruyu da cevaplayan Bakan Yıldız, burasının özelleştirme sektörüyle ilgili yapılan santrallerin başında yer aldığını söyledi. 4 firmanın ön yeterliliği geçtiğini belirten Yıldız, “Bu firmalara tavsiyemiz, Trakya’daki bu santralin rağbet göreceğidir. Tabi ki makul ve uygun bir fiyatla. Enerji sektörünün gerek özelleştirme ve gerekse kaliteli ve kesintisiz yatırımları sürecek. AK Parti Hükümeti'nin son 10 yıllık döneminde yüzde 34’ler seviyesinde aldığımız özel sektör üretimini yüzde 60’lar düzeyine çıkarmış durumdayız. Kısa zamanda bunu yüzde 75’lere taşımış olacağız. O yüzden bu santralin özelleştirilmesi son derece önemli.” diye konuştu.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı