Öne Çıkanlar tarım tarım ve orman bakanlığı yetiştiricilik kursu hayvancılık aa

Bu haber kez okundu.

Bilinçsiz Sulama Bölgeyi Tehdit Ediyor
Uzmanların bilinçsiz sulamanın tehlikelerinden ve karşılaşabilecek ciddi sorunlardan söz etmesine rağmen, bölgedeki bilinçsiz sulama halen devam ediyor. Harran Ovası'nda yoğun pamuk tarımı ile birlikte bilinçsiz sulama ve tarım yöntemlerinin uygulanması sonucu taban suyunun yükselmesi, tuzlanma, erozyon gibi problemlerin her geçen yıl büyüdüğü bildirildi. Aşırı sulamayla birlikte taban suyu seviyeleri, ovanın güneyi başta olmak üzere toprak yüzeyinde görülmeye başlandı. Akçakale ilçesinde 3 bin 400 hektar tuzlu, 6 bin 700 hektar da aşırı sulak alan bulunurken, ayrıca 20 bin hektar alan da ikinci ve üçüncü sınıf tuzlama tehdidiyle karşı karşıya. Bilinçsiz sulama ve yetersiz tesviye nedeniyle günde 450 ton toprak erozyon yoluyla kaybediliyor. Bölgenin verimli Harran Ovası'nı tehdit eden tuzlanma, erozyon ve taban suyunun yükselmesini engellemek için bölgede Köy Hizmetleri Müdürlüğünün geçtiğimiz yıl başlattığı çalışmalar sürüyor. Drenaj çalışmalarının yapıldığı arazide ayrıca çiftçiler de aşırı sulama konusunda uyarılıyor. Harran Ovası'nın Akçakale bölgesinde yaşanan olumsuzluklarla ilgili bir çalışma yapan yetkililer, alınan tedbirlere ek olarak bölgede ağaç dikilmesinin de faydalı olacağını belirtiyor.

Yetkililer, tehlikenin olduğu arazide yapılacak teknik çalışmaların yanı sıra tuzlanma problemine karşı en iyi çözümün, tuza ve soğuğa dayanıklı okaliptüs, Fırat kavağı, ılgın, zeytin, iğde gibi ağaçların tarla kenarlarına dikilmesi olduğunu kaydetti. Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, aşırı sulama sonucu biriken suyun buharlaşmasıyla oluşan tuzlaşma probleminde, dikilen ağaçlarla hem fazla suyun değerlendirileceğini hem de toprağın kalitesinin bozulmasının önleneceğini ifade ettiler. Uzmanlar, çöl rüzgarlarının olumsuz etkisini gidermek için koruyucu rüzgar perdeleri oluşturularak şeritler halinde ağaçlandırma yapılmasını vurguladılar.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı