Öne Çıkanlar mikado kayısı makam aracı Gıda kapanış fiyatı meyve ağacı budama

Bu haber kez okundu.

Biyolojik mücadele için doğaya 63 bin keklik bırakıldı
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, biyolojik mücadele için önemsediği kınalı kekliklerden 63 bini doğaya bıraktı. Bakanlığın kurduğu üretim merkezlerinde yetiştirilen sülün, kınalı keklik gibi kanatlı hayvanlar belli aralıklarla doğaya salınıyor.
        Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, keklik ve sülünün tabiatta biyolojik mücadele için çok önemli olduklarına dikkat çekildi. Açıklamada, "Bilhassa süne ile mücadelede bu kanatlılarla büyük başarı sağlanmakta, böylece lüzumsuz zirai mücadele ilacı kullanımının önüne geçilmektedir. Orman ve Su İşleri Bakanlığı kanatlı üretiminde büyük bir hamle gerçekleştirmiştir. Türkiye’nin pek çok yerinde kanatlı üretim merkezleri kurulmuş olup, buradan üretilen kanatlılar Türkiye’nin her yerine götürülüp tabii ortama bırakılmaktadır. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, son Trakya inceleme gezisinde de Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ’a Şuhut Keklik Üretme Merkezinde üretilen kınalı keklikleri bizzat salmıştı."
        Bakanlığın, Afyonkarahisar Şuhut Keklik Üretim Merkezi Selevir Barajı civarında kurulduğu bildirilen açıklamada, yıllık 10 bin adet kapasiteli olarak planlanan ve 1 adet damızlıkhane binası, 1 adet kuluçkahane binası, 2 adet intibak ünitesinden oluşan tesisin inşaatı bitirildiği ifade edildi. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun katılımıyla açılışı yapılarak faaliyete geçen tesis için Gaziantep ve Yozgat İl Çevre ve Orman Müdürlüklerinden damızlık olarak kullanılmak üzere getirilerek tesise yerleştirilen 800 adet kınalı keklik ile üretime başlandığına dikkat çekildi. Açıklamada şu bilgilere yer verildi: "2009 yılında kurulum kapasitesi 10 bin adet / yıl kınalı keklik üretimi olacak şekilde planlanan Kanatlı Yaban Hayvanı Üretim Merkezi, elemanlarımızın titiz çalışmalarıyla 2010 sonu itibariyle istasyonda 15 bin 400 adet keklik üretimi yakalanmıştır. 2010 yılında üretilen 15 bin 400 adet kekliğin; 5 bin adeti Afyonkarahisar'da 7 bölgeye (Sandıklı, Bayat, Çobanlar, Çay, Şuhut, Sinanpaşa İlçeleri ve Afyon Merkez Kent Ormanı ve Milli Park bölgesine), diğer 10 bin 400 adedi ise Burdur, Isparta, Kütahya, İzmir, Niğde, Aksaray, Karaman, Konya gibi diğer illere gönderilerek doğaya yerleştirilmeleri sağlanmıştır."
        Kanatlı Yaban Hayvanı Üretim Merkezi için 2011 yılı üretim hedefinin 10 bin adet belirlendiği hatırlatılan açıklamada, "Başarılı bir üretim sezonu sonrası hedef çok aşılarak bu merkezde üretim sezonu sonunda 16 bin adet kınalı keklik üretim rakamı yakalanmıştır. 2011 yılında üretilen 16 bin adet kekliğin, 5 bin adeti Afyonkarahisar’da 11 bölgede doğaya yerleştirilirken 11 bin adet kınalı keklik ise Ankara, Antalya, Aydın, Burdur, Isparta, Kütahya, Konya, Karaman, Aksaray, Bursa, Kocaeli, Giresun, Uşak, İzmir, Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ illerine gönderilerek tabiata salınmışlardır. Diğer üretim merkezlerinden de diğer illerimize kanatlı salınması gerçekleştirilmiştir." ifadelerine yer verildi.
        Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bakanlığımız son yıllarda 200 bin civarında kanatlıyı doğaya salmıştır. 2011 yılında ise ülkemizin her yerinde tabiata 63 bin adet keklik bırakmıştır. Kanatlıların sayısız faydaları vardır. Dolayısıyla bu kanatlıların, kekliklerin, sülünlerin tabiatta çoğalmaları için avlanmaları yasaktır. Aksi davranışta bulunanların cezalandırılacağının bilinmesi gerekir.” dedi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı