Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi fakıbaba Gıda hayvancılık kefir

Bu haber kez okundu.

Çeltik Alanlarındaki Sivrisinekle Mücadele
 Erkin, yaptığı yazılı açıklamada, dünya nüfus artışına paralel gelişen teknolojik imkanların, insanların ihtiyaçlarını sağlamada zaman zaman yetersiz kaldığı gibi bilinçsiz mücadelenin de ekolojik dengeyi bozup insanları rahatsız edecek boyutlara ulaştığını bildirdi.

Bunun başında da tarım sektöründe kimyasal ilaçlı mücadele ve haşere mücadelesi gelmekte olduğunu vurgulayan Erkin, kontrollü ve bilinçli yapılmayan bu mücadeleler sonunda birçok organizma ve haşerenin kullanılan ilaçlara bağışıklık kazandığını veya mutasyona uğrayarak daha büyük zararlara neden olduğunu kaydetti.

Özellikle son yıllarda Trakya Bölgesi ve Edirne'de yapılan bir takım uygulamaların telafisi zor hatta mümkün olmayan zararlara yol açmaya başladığını iddia eden Erkin, açıklamasında, şu görüşlere yer verdi:

"Köylere yapılan projesiz ve tekniğine uygun olmayan 'kanalizasyon' sistemleri boşaltımların da 'biyolojik arıtma' yapılmadığından bu köylerdeki dereler ölüme terk edilmiş durumda olup, hayvanlar su içemediği gibi aşırı miktarda sivrisinek üretim merkezi olmaya başlamıştırlar.

Daha dikkat çekici ve ilgililerin görmezden geldiği konu çeltik ekim alanları, yerleşim merkezlerinden geçen dere, kanal ve nehirlere boşaltılan evsel atıkların yarattığı koku ve kirli suların sivrisinek üretim merkezi haline dönüşmesidir. "

3039 sayılı Çeltik Ekimi Kanunu 19. maddesini anımsatan Erkin, şunları kaydetti:

"Çeltik kanunu hiçe sayılarak yapılan ekimler sonucu göstermelik kalan sinek mücadelesi başarısız olmaktadır. Halbuki kanuna uyularak ekim yapılsa meskun sahalardaki dereler uygun projelerle ıslah edilerek üstü kapatılsa, atık sular arıtılarak boşaltılsa ve çöp depolama tesisleri yasaya uygun yere ve usulüne uygun depolansa sinek ve haşere mücadelesi en aza inecektir.

Sivrisinek mücadelesi larva döneminde ve usule uygun yapılsa şehir sakinlerimiz bu sıkıntıyı bu kadar çekmeyeceklerdir. Şehir içinde kalan Kirişhane Pompa İstasyonu ve A1 ve A2 sulama kanalı acilen önerilen mevcut projesine uygun hale getirilip iptal edilmelidir. Helvacı dere ve boşaltım kanalı, Kİ 1 drenaj kanalı işletilmesi temiz ve düzenli yapılmalı, şehir merkezi kanalizasyon atıklarının Tunca ve Meriç nehirlerine boşaltımlarına son verilerek acilen biyolojik arıtma sistemi tamamlanmalıdır. "Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı