Öne Çıkanlar makam aracı fındık fiyatları arttı can erik hasadı tarım fuarları abelya ağacı fidanı

Bu haber kez okundu.

CHP’den Kaz Dağları için Araştırma Önergesi
ANKARA (ANKA)-CHP Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan plansız ve çarpık sanayileşme sonucu ciddi tehdit altında olduğunu belirttiği Kaz Dağları’nda yaşanan çevresel sorunların ivedilikle çözümü için Meclis Araştırması açılmasını istedi.
Meclis Başkanlığı’na sunulan Araştırma Önergesinde Kaz Dağları'nın bölgedeki 2 milyon insanın temiz, güvenilir ve sürekli su kaynağı olduğu kaydedildi. Kaz Dağları’nın aynı zamanda gelecek kuşaklara devredilmesi gereken tarih ve mitoloji alanı olduğu belirtilen önergede şöyle denildi:

“Dünyanın en çok korunması gereken sayılı birkaç bölgesinden biri olan Kaz Dağları’nın doğal bitki örtüsü, suyu, havası, yer altı ve yer üstü zenginlikleri ciddi tehdit altındadır. Bölgede bir çok uluslar arası firma başta altın ve gümüş olmak üzere maden arama ve işletme ruhsatı almış ve almaya devam etmektedir. Kaz Dağları’nda altın madeni işletmeciliğinin başlaması durumunda 2,5 milyar ton kayaç ve toprak işlenecek yaklaşık 400 bin ton siyanür kullanılacak. Bölgede çevre duyarlılığından yoksun plansız ve çarpık bir sanayileşme sürecinin bu şekilde devam etmesi durumunda tarım yapılacak toprak kalmayacak sular içme ve kullanma suyu olarak kullanılamayacaktır. Dünyanın cennet köşesi olan bölge yıllar içinde yaşanılamayan, üretilemeyen bir bölge halini alacaktır.”

Önergede plansız sanayileşme sonucu Kaz Dağları’nın, ormanları, bitki örtüsü, havası, suyu, toprağı ve bölgede yaşayan yöre halkının ciddi tehdit altında olduğu vurgulanarak alınması gereken önlemlerin tespiti için Meclis Araştırması açılması istendi. (ANKA)
(EG/ORH)ANKA Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,