Öne Çıkanlar kefir jakaranda fidanı teknoloji ayçiçeği yetiştiriciliği tarım

Bu haber kez okundu.

Çiftçiye yerli tohum kullanma çağrısı

Nilüfer Belediyesi ve Kent Konseyi Kırsal Alan Çalışma Grubu tarafından 2013 yılından bu yana düzenlenen “Toprak Ana Günü” bu sene Fadıllı Mahallesi’nde yapıldı.

Halkın ilgi gösterdiği Toprak Ana Günü’ne Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Çevre ve Kırsal Alan Koordinatörü Arca Atay, Fadıllı Mahallesi Muhtarı Mehmet İşef, Kent Konseyi Başkanı Fehmi Enginalp, Nilüfer Ziraat Odası Başkanı Şenol Aybey de katıldı.

Yerel ürünler ile tohumların toprağa ve iklim değişikliğine olumlu etkilerinin ele alındığı söyleşide, iyi tarım uygulamaları da anlatıldı. Söyleşide konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer Belediyesi olarak, yerel ürünler ile tohumlar konusunda yaptıkları çalışmalara işaret etti.

Nilüfer’in kırsal mahallelerinde yaşayan insanların refah seviyesini yükseltecek projeler ürettiklerini belirten Başkan Mustafa Bozbey, “Kırsal mahallelerimizdeki insanların kendi topraklarını ekip biçmesini, toprağı korumasını, GDO’suz ürünler üretmelerini ve ürettiklerini iyi bir şekilde pazarlayarak geleceğe güvenle bakmalarını arzu ediyoruz” dedi.

Ülkelerin biyoçeşitliliğini koruma ve yönetmede çiftçilerin kilit rol üstlendiğini vurgulayan Nilüfer Belediyesi Çevre ve Kırsal Alan Koordinatörü Arca Atay da, ürünlerin yerli tohumlarla üretilmesi gerektiğini söyledi. Atay, “Yerel ürünler yerel tohumlarla üretilirse daha sağlıklı ve besleyici olur. Yerli tohum, o bölge iklim ve coğrafyasına yüzlerce yılda uyum sağlamış, mevcut hastalık ve zararlılara karşı belirli oranda direnç kazanmış çeşitlerdir. Bunların üretiminde ziraî ilaçlar ya hiç yok ya da çok az kullanılır. Böylece hem ürünler insanlar için daha sağlıklı olur hem de toprak, hava ve su kirliliği çok daha az olur” dedi.

Ürünlü Mahallesi’nde bulunan Nilüfer Belediyesi Kent Bostanları’nda ekolojik tarım şartlarında tahıl, baklagil ve sebze tohumlarını ürettiklerini belirten Arca Atay, Fadıllı Mahallesi’ndeki 20 dönümlük arazide de suni gübre ve zirai ilaç kullanmadan 4 çeşit buğday denemesi yaptıklarını ifade etti.

Program, Fadıllı Kadın Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin hazırladığı yiyeceklerin ikramıyla sona erdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı