Öne Çıkanlar tarım aa kapanış fiyatı muğlada yağmur tarım ve orman bakanlığı

Bu haber kez okundu.

Doğu Karadeniz Bölgesi Çevre Düzeni Planı, Yargıya Taşındı
Vakıf, bölgede inşası devam eden, tamamlanan veya planlanan 500'den fazla hidroelektrik santraline planda yer verilmemesine tepki gösterdi.

Hidroelektrik santrali yapımının planlandığı Rize, Artvin, Trabzon, Gümüşhane, Giresun ve Ordu illerindeki vadilerin doğal varlıklarının değerlendirildiği Çevre Düzeni Planı, geçen Ağustos ayında dönemin Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlendi. TEMA Vakfı, bir haftalık askı süresi içerisinde planın 36 maddesine itiraz etti. İtirazlardan sonuç alamayan TEMA, planın yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle önceki gün Danıştay'a dava açtı.

PLANDA BÖLGEDEKİ HES PROJELERİ GÖRMEZDEN GELİNİYOR

TEMA Vakfı Rize Temsilcisi Nevzat Özer, Çevre Düzeni Planı'nda bölgedeki önemli doğa koruma alanlarının, su havzalarının, tarım alanlarının korunmadığının görüldüğünü tespit ettiklerini söyledi. Planda, doğal yaşama öncelik verilmesi gerekirken sadece insanı esas alan bir yaklaşım gördüklerini ifade eden Özer, "Planda bölgedeki korunması gereken doğal varlıklar, 'doğal kaynak' olarak gösterilmiş. Bu durum, doğal varlıkların ticarileştirilmesinin yolunu açar. Bölgede yapılmak istenen 500'den fazla HES projesi de görmezden geliniyor. Bu projeler suları kaynağından denize kadar tünellere almakta, çevresindeki ekosistemlerle ilişkisini kesmektedir. Ekolojik, sosyal, kültürel boyutlarıyla tam bir felakete dönüşen ve bölgedeki bütün planlamaları etkileyecek olan bu projelerin planda yer almaması düşündürücüdür. Plan, doğal yağmur ormanlarını odun-kereste deposu olarak görüyor. Uluslararası önemi olan, adeta bir kıta kadar zengin biyolojik çeşitliliğe sahip Doğu Karadeniz ormanları korunmaktan uzak, hatta yasal ve yasa dışı kesimleri artıracak orman sanayi gibi gösterilmektedir" dedi.

PLAN, YAYLA VE MERALARI KORUMASIZ BIRAKIYOR

Özer, yayla ve meraların korunması, plana eksiksiz ve doğru işlenmesi yerine, "yaylalar arası entegrasyon" gibi belirsiz kavramlarla ekolojik, ekonomik, sosyal, coğrafik bütünlüğü göz ardı eden, kitlesel bir turizm anlayışının yansıtıldığını belirterek, "Plan kentleşme, tarım, turizm, ulaşım, enerji, madencilik gibi bir çok sektörün belirlenmesi ve geliştirilmesinde önemli eksiklikler ve yanlışlıklar içeriyor. Plan, üstün kamu yararına aykırıdır. TEMA Vakfı, Çevre Düzeni Planlarının, sürdürülebilir çevre ve yaşam ilkesine uygun, tarım ve mera alanlarını, ormanları, doğal alanları, sulak alanları, kıyıları koruyan hatta kendi mevzuatından da öte bir anlayışla koruyan planlar olmasını arzu etmektedir" ifadesini kullandı.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı