29 Haziran 2017 Perşembe

'Edremit Kelebeği' güvercininin ırkı tescil edilecek

Balıkesir’in Edremit ilçesine özgü bir güvercin olan Edremit Kelebeği'nin ırkı tescil ettirilecek. Edremit Kanarya ve Güvercin Sevenler Derneği, bu amaçla çalışmalara başladı.

29 Eylül 2011 Perşembe 00:54
Bu haber 2458 kez okundu
'Edremit Kelebeği' güvercininin ırkı tescil edilecek
Untitled Document

E-fidancim.com Tükiyenin En Büyük online fidan ve tohum satış sitesi 100 tl üzeri kargo bedava www.e-fidancim.com

TH Reklamları

 

BALIKESİR (CİHAN)- Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ)'nden çağırılan iki akademisyen ve bir öğrenci tarafından, söz konusu güvercinin ayırt edici özellikleri inceleniyor. ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Türker Savaş, Lapseki Meslek Yüksekokulu Hayvansal ve Bitkisel Üretim Bölümü Uzmanı Coşkun Konyalı ile öğrencisi Hakan Erdem'e, Edremit’te görevli öğretmen Olcay Kılıç da yardım ediyor.

Konu hakkında açıklama yapan Prof. Dr. Savaş, “Edremit Kelebeği güvercininin gaga, kanat ve ayak ölçüleri, ağırlıkları, tüy, göz ve kuyruk yapıları, renkleri, şekilleri, tipik özellikleri ve diğer vücut ölçülerini inceleyerek, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na sunulmak üzere ön rapor hazırlıyoruz. Bu rapor, bakanlık yetkililerince incelenerek ırk tescil kaydı yapılacak.” dedi. Dernek Başkanı Mehmet Ali Gürefeoğlu ise ilçenin yeni simgesinin Edremit Kelebeği güvercini olacağını söyledi. Gürefeoğlu, “Bu çalışmayla güvercinimizin adını tescilleyerek patentini alacağız. İnanıyorum ki bu sayede Edremit’e yeni bir simge daha kazandırmış olacağız.” şeklinde konuştu.    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

ANKET Sonuçlar Tümü

?Okul sütü projesini faydalı buluyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV