Öne Çıkanlar Gıda hayvancılık eğitim çiftçi trakya

Bu haber kez okundu.

Gıdayla Temas Eden Maddelerin Üretiminde “Novalak Glisidil Eteri” Kullanılmayacak
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Türk Gıda Kodeksi Belirli Epoksi Türevlerinin Gıda İle Temas Eden Madde Ve Malzemelerde Kullanımının Kısıtlanması Hakkında Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı. Gıda sektöründe üretim tesislerinde, gıdaların saklandığı depo ve tesislerde, gıda maddelerinin satıldığı alanlarda, ekmek ve un fabrikaları ile fırınlarda, yemek fabrikalarında kullanılan epoksi türevlerinin gıda ile temas eden madde ve malzemelerde kullanım koşullarını belirleyen Tebliğ, bugünden itibaren yürürlüğe girecek.
Tebliğ, “aktif ve akıllı madde ve malzemeler” de dahil olmak üzere son hali ile gıda ile temas etmesi amaçlanan,gıdaya temas ya da bu amaç için üretilen, gıda ile temas etmesi muhtemel olan ya da normal veya öngörülen kullanım koşullarında bileşenlerinin gıdaya geçmesi beklenen madde ve malzemeleri kapsıyor. Ayrıca Tebliğ’in kapsamına 2.2-bis (4-hidroksifenil), propan bis (2,3-epoksipropil) eter ve bunun bazı türevleri; bis, metan bis (2.3-epoksipropil) eterleri ve diğer novalak glisidil eterler de girecek.
Tebliğ, “ağır hizmet kaplamaları” olarak isimlendirilen özel kaplamalar ile kaplanmış, 10 bin litreden daha fazla dolum kapasiteli kaplar ya da depolama tankları veya bunlara ait veya bağlı boru hatlarını kapsamayacak.
Tebliğ, “895/2005/EC” sayılı Belirli Epoksi Türevlerinin Gıda ile Temas Eden Madde ve Malzemelerde Kullanımının kısıtlanması hakkında Komisyon Tüzüğüne paralel olarak
hazırlandı.

-ÜRÜNLERİN ÖZELLİKLERİ-

“2.2-bis propan bis eteri” maddeleri ve bunun bunun bazı türevleri olarak belirtilen madde ve malzemelerin migrasyonu 9 mg/6 dm2’yi geçmeyecek. Gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretiminde “Bis (hidroksifenil) metan bis (2,3-epoksipropil) eteri” kullanılamayacak veya bulunmayacak. Gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretiminde “Novalak glisidil eteri” kullanılmayacak veya bulunamayacak.

-NUMUNE ALMA VE ANALİZ METOTLARI-

Bu Tebliğ kapsamındaki madde ve malzemelerden numune alınmasında ve bunların analizlerinde uluslararası kabul görmüş metotlar uygulanacak
Perakende dışındaki satış aşamalarında 2,2-bis propan bis eter ve bunun bazı türevlerini içeren madde ve malzemelerin beraberlerinde uygun yazılı beyan bulundurulacak ve Bakanlığın talep etmesi halinde bu uyumu gösteren belgeler beyan edilecek.


ANKA Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı