Öne Çıkanlar Gıda tarım çiftçi çiftlik bank dap desteği

Bu haber kez okundu.

Kınalı keklikler doğaya salındı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürlüğü tarafından Pütürge Aktarla ve Tepehan’da yerleştirme sahalarına kınalı keklik bırakıldı.

Kınalı keklik salımına Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürü Abdullah Koç’un yanı sıra Pütürge Kaymakamı Erkan Savar, Pütürge Belediye Başkanı Mehmet Polat, Pütürge İlçe Jandarma Komutanı Fırat Zorlu, Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Müdürü Bekir Korkmaz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Zafer Koçak, Şube Müdürleri ile muhtarlar katıldı. Kınalı kekliklerin doğaya bırakılması sonrası açıklama yapan Pütürge Kaymakamı Erkan Savar, “Hem çekirgeyle mücadeleye hem de doğa güzelliğine bir katkımız oldu. Bölge müdürlüğümüze teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı. Pütürge Belediye Başkanı Mehmet Polat ise, “Vatandaşlarımız kınalı kekliklere sahip çıkar, avcılarımızda dikkat eder. Bölgede çok çekirge var ve bu önemli bir sıkıntıydı. Kekliklerimizi bıraktık inşallah hayırlı olur” şeklinde konuştu. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürü Abdullah Koç da, Malatya’da kınalı keklik üretim istasyonu olduğunu kaydederek, “Orman ve Su İşleri Bakanlığımız Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü populasyonu azalmış ya da yok olmuş alanlarda tabiatı desteklemek amacıyla memeli ve kanatlı üretim istasyonları kurmuştur. Bunlardan bir tanesi de Malatya’da ki kınalı keklik üretim istasyonu. İstasyonumuzun 2017 yılı üretim programı 16 bindir. Üretim sezonu iyi geçti ve hedefe ulaşıldı. Malatya’da bu üretimin 3 bin adeti önceden belirlenen alanlara yerleştirildi. Pütürge’de kınalı keklikleri bırakma amacımız: Bu alanda özellikle çekirge salgınının olmasından kaynaklı, yaban hayatının buradaki vatandaşlarımız tarafından korunmasının önemi açısından katkı sağlayacağı düşüncesidir. Protokol salımı yaptık. Biyolojik mücadele açısından faydası olacaktır. Vatandaşlardan beklentimiz yaban hayatının korunmasına yönelik bizlere katkıda bulunmalarıdır” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,