Öne Çıkanlar teknoloji Adilcevaz çiftçi biber yarışması uşak tarım fuarı

Bu haber kez okundu.

Konya Ovası'nda 31 yılın rekor yağışı
Konya Meteoroloji Bölge Müdürü Erol Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Konya Ovası'nda metrekareye düşen yağışların, 2008 yılından sonra uzun yıllar ortalamasının üzerinde seyrettiğini belirtti.

Konya'da uzun yıllar ortalaması 320 kilogram olan metrekareye düşen yağış miktarının, 2009 yılında 410,2, 2010 yılında da 352 kilogram olarak gerçekleştiğini ifade eden Aydın, ''Bu rakam 2011 yılında 413,4 kilograma çıktı. 2012 yılında da bu rakamın uzun yıllar ortalamasının üzerinde gerçekleşeceğini düşünüyoruz'' dedi.

-Ocak ayında 31 yılın rekoru kırıldı-

Aydın, tüm yurdu etkisi altına alan soğuk hava ve kar yağışının Ocak ayında Konya'da da etkisini gösterdiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Ocak ayında 31 yıl aradan sonra Konya'ya ilk defa bu kadar yağış düştü. Bu yılın Ocak ayında Konya'da metrekareye 86,1 kilogram yağış düştü. Bu 31 yılın rekoru. Bu rekor yağışlar en fazla çiftçiyi sevindirdi. Ayrıca eksi 19,7 dereceyi bulan sıcaklıklar nedeniyle uzun süre erimeyen kar da toprak için adeta yorgan görevi görerek çiftçinin ürününü korudu. Yağışlı hava bölgeyi terk etti ancak toprağı örten karın, bir süre daha erimeyeceğini tahmin ediyoruz. Hava sıcaklıkları kademeli olarak 5-6 derece artış gösterecek. Buna karşın önümüzdeki hafta soğuk ve yağışlı hava, bölgemizde etkisini sürdürecek.''

-Yağışlar ekine Mart-Nisan ayına kadar yeter-

Karatay Ziraat Odası Başkan Vekili Mustafa Koç ise Konya Ovası'nın uzun yıllar bu derece yağış almadığını bildirdi.
Yağışların belirli aralıklarla devam etmesinin beklendiğini dile getiren Koç, ''Şu anda ekinler yeni çıkmaya başladı. Yağan kar da toprağı battaniye gibi örttü. Özellikle Ocak ayında gelen yağışlarla çiftçinin yüzü güldü. Bu yağışlar ekine Mart-Nisan ayına kadar yeter. Ancak bahar aylarında ekinler daha da büyümüş olacak ve su ihtiyacı daha fazla olacak. İnşallah Mart-Nisan aylarında da yağışlar bu şekilde iyi olur'' diye konuştu.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı