Öne Çıkanlar sağanak yağış eğitim tarım aa chicago borsası

Bu haber kez okundu.

Konya Ovası'nda kuraklık tehlikesi
Konya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Merkez Selçuklu Ziraat Odası Başkanı Faruk Çöklü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son birkaç yıldır iyi yağış alan Konya Ovası'nda geçen yıl yüksek bir rekolte yakalandığını belirtti.

Kış aylarında son 30 yılın yağış rekorunun kırıldığını ifade eden Çöklü, bölgede iyi bir rekolte alabilmek için mutlaka Nisan ve Mayıs yağışlarının iyi olması gerektiğini söyledi.

Ovaya 40 gündür yağış düşmediğine dikkati çeken Çöklü, şunları kaydetti:
“Yağış yok ve çiftçimiz tedirgin vaziyette. Konya'da sulanabilir arazi oranı yüzde 20. Sulama ile ancak yüzde 20'lik kısmı kurtarabiliriz. Süreç öyle kısaldı ki birçok yerde kuraklık etkisini göstermeye başladı. 10 gün içinde yağış olmazsa durum vahim. Kuraklığa doğru bir gidiş var. Aşırı rekolte kaybı olacak. İnşallah bugünlerde bölgeye bir rahmet düşer.”

DON, RÜZGAR VE KURAKLIK ÜST ÜSTE GELDİ
Faruk Çöklü, çiftçinin kış yağışlarıyla sezona umutlu girdiğini ancak aşırı soğuklar nedeniyle hububatta don yaşandığını ifade etti.

İlk etapta soğukların erken bastırmasıyla buğdayda yüzde 10, arpada ise yüzde 40 civarında don zararı olduğunu anlatan Çöklü, “Donun ardından tekrar ekim yaptık. Bunun akabinde yaraları sarmadan bir fırtına hadisesi yaşandı. Pancarlar söküldü. Birçok buğday ve arpa söküldü, üzerleri kum ile kapandı. Çiftçi ne yapacağını bilemezken bir de yağış yok. Çok üzgünüz. İyi giderken şartlar bir anda değişti” dedi.
Çöklü, Ziraat Odaları Koordinasyon kurulu olarak çiftçilerin zararlarının karşılanması için Bakanlık nezdinde tüm girişimleri yaptıklarını söyledi. Afetlerin ne zaman ve nasıl geleceğinin bilinmediğini anlatan Çöklü, çiftçilerin tarım sigortası konusunda daha duyarlı olmaları gerektiğini sözlerine ekledi.
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı