Öne Çıkanlar yüksek planlama kurulu begonvil fidanı mikado kayısı abelya ağacı fidanı veteriner hekimleri birliği

Bu haber kez okundu.

Muğla’da 5 caretta carettaya uydu cihazı takıldı
MUĞLA (CİHAN)- Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı Şirketi'nin (BTC) desteklediği Denizel Yaban Hayatı Rehabilitasyon Projesi kapsamında tedavileri tamamlanan üçü dişi beş caretta carettaya Fethi (65), İlker (35), Songül (40), Mersin Nazlı (30), Dalyan (35) isimleri verildi. Öğleden sonra uydu cihazı takılan caretta caretta cinsi kaplumbağaların denize bırakılma törenine Ortaca Kaymakamı Mustafa Gürdal, Dalyan Belediye Başkanı Arif Sarı, çok sayıda yerli ve yabancı vatandaş katıldı.

BTC Basın ve İç İleşitim Danışmanı Sanem Anıl, Çevresel Yatırım Programı çerçevesinde biyolojik çeşitliliğin korunması ve sürdürülebilir kullanımını desteklemek amacıyla toplumsal yatırım ve çevresel yatırım projelere sürdürdüklerin söyledi. Anıl, “Bunun için DEKAMER destek veriyoruz. Bu kapsamda da 2 yıllık bir süreçte kullanılmak üzere 200 bin Dolar bütçe ayrıldı." dedi.

Napoli Jeloji İstasyonu görevlisi Prof. Dr. Flegra Bentivegna ise Napoli'de bulunan Jeoloji İstasyonu'ndan geldiğini belirterek, 30 yılı aşkındır Deniz Kaplumbağaları ve deniz nesli üzerine çalışmalar sürdürdüğünü kaydetti.

Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Doç. Dr. Yakup Kaska da “DEKAMER'in, çalışmalarla altyapısını geliştirip deniz kaplumbağalarının bakımını daha iyi yapmak için çalışıyoruz. Bugün de test edilmiş beş kaplumbağayı denize gönderiyoruz ve bunların her birine uydu cihazı takarak nerelere gittiklerini takip edeceğiz. Bunlarla birlikte sekiz kaplumbağayı denize bırakmış oluyoruz" ifadelerini kullandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Şube Müdürü Bekir Erdoğan ise "20 yıldır Deniz Kaplumbağaları ile ilgili çalışmalar yürütüyoruz. 200 civarında olan yuva sayısı son çalışmalarla 350'lere kadar çıktı. Demek ki bu çalışmalar Deniz Kaplumbağalarının popülasyonlarının artışına katkı sağlamış. Ayrıca bu bölge bildiğiniz gibi turizm bölgesi. Biz bu kumsalı özellikle üreme sezonunda 7 gün 24 saat sürekli olarak koruyor ve izliyoruz." diye konuştu.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,