Öne Çıkanlar eğitim can erik abelya ağacı fidanı vairo badem çeşidi hayvancılık

Bu haber kez okundu.

Nevşehir'de nitrat kirliliği haritası çıkarılacak
Nevşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, Aksaray'dan gelen mobil laboratuvarda şehrin 15 farklı bölgesinden aldıkları numunelerde nitrat analizi yapıyor.

        Nevşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Okan Yılmaz, ilde 15 istasyonda nitrat kirliliği adı altında proje yürüttüklerini belirtti.
Yılmaz, “Yeni aldığımız aracımızda su kirliliği, hatta toprak kirliliği ile ilgili analizler yapabilmekteyiz. Fakat şu anda önceliğimiz su kirliliğidir. Su kirliliği ile ilgili birçok tahlil yapılıyor. Bu tahliller neticesinde Nevşehir’in nitrat kirliliği haritası çıkarılacaktır. Sonrasında ise kirlilik eşiğinin yüksek olduğu bölgelerde ıslah çalışmalarına başlanacaktır.” dedi.

        Yılmaz şu bilgileri verdi: “Nitrat kirliliğinin sebepleri bilinçsiz gübre, bilinçsiz ilaç ve aşırı gübre kullanımıdır. Çünkü gübrelerimizin birçoğu azotludur. Azot dediğimiz madde nitratın kaynağıdır. Azotlu gübrelerin fazla kullanılması ile toprakta fazla azot ve nitrat kalıntısı kalmaktadır. Her sene kullanıldığı için kirlilik oranı artmaktadır. Yağmur-kar sularıyla yer altı sularına, yer altı sularından sulama sularına hatta içme suyuna kadar birçok bulaşmaya da sebep olmaktadır. Meşhur ürünümüz patateste de aşırı azotlu gübre kullanımı çerçevesinde nitrat kirliliği var.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,