Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi fakıbaba Gıda hayvancılık kefir

Bu haber kez okundu.

Orman Bitkileri Köylülerin Geçim Kaynağı Oldu
Nadir Alp

Kırklareli'de haftada iki ayrı yerde kurulan semt pazarlarında, kadınların evlerinde yaptıkları tarhana, keçi peyniri, salça, pekmez satışının yanı sıra şifa olduğuna inanılan bitkileri de satanlara rastlanıyor.

Kırklareli Belediyesi Başkan Yardımcısı Ünal Başkur, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, Kırklareli'nin doğadan elde edilebilen ürünler açısından oldukça uygun bir bölge olduğunu ve florasının çok zengin olduğunu söyledi.

Pazar yerinde pek çok kişinin Istranca ormanlarından topladıkları çeşitli bitkileri sattıklarını ifade eden Başkur, "Elimizden geldiğince de bu arkadaşlarımızdan ücret almaksızın tezgah açmalarını sağlıyoruz" dedi.

Belediye olarak özelikle bitki satanlara yönelik bir projelerinin söz konusu olduğunu işaret eden Başkur, şöyle devam etti.

"Bu proje kapsamında kentin uygun bir yerinde üretici köylü pazarı açmak istiyoruz. Özellikle bu tarz üretimde bulunan arkadaşlarımızı orada bir şekilde esnaf boyutuna düzüştürüp daha düzenli olarak ürünlerini sağlıklı ortamda pazarlamalarının önünü açmak istiyoruz. Bu Kırklareli Belediyesi olarak önemsediğimiz bir proje. Bu olayın daha ticari düşünülerek, bir köy kooperatifi veya birliğin bu işin önünü açması lazım. Bu kuruluşlarımız bu işe el atarsa sektör olur. Bu ürünler ilacın ham maddesi. Bunlar doğal ürünler. Ekonomik değeri de oldukça yüksek. Bölgede bitki satışından ciddi bir gelir elde ediliyor. Şayet firma olarak bu işe profesyonellik katılırsa insanların kazançları daha da artabilir."

Kırklareli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan Çebi de, Istranca (Yıldız) ormanlarının doğal bitki örtüsü açısından oldukça zengin bir bölge olduğunu ve buralarda doğal olarak yetişen ıhlamur, kekik, papatya, ada çayı, melisa otu, tetra, kuşburnu ve ısırgan gibi insan sağlığına yaralı birçok bitkininde toplanarak satılmasıyla aile bütçesine büyük katkı sağlandığını kaydetti.

-Bitki satışı geçim kaynağı oldu-

Kırklareli'nin Armağan köyü sakinlerinden Fikret Genç de, 15 yıldır sattığı bitkilerle insanların sağlıklı yaşamalarına katkıda bulunduğunu vurguladı.

Kırklareli merkez köylerinde 15-20 kişinin kuruttuğu bitkileri satarak geçimini sağladığını ve yılda her bir kişinin 500-1000 kilo arasında bitki pazarladığını kaydetti.

Tezgahında dağ kekiği, papatya, ada çayı, melisa, ıhlamur, tetra, kantaron, öksü otu, kuş burnu ve ısırgan otu bulunduğunu anlatan Genç, "Yaz mevsiminde Istranca ormanlarının eteklerinde topladığım bitkileri tek tek gölgede kuruttuktan sonra minik demetler yaparak karton kutularda muhafaza altına alıyorum. Her bir bitki demetini 1-1,5 liradan satıyorum. Yılda 500-1000 kilogram bitki topluyorum. Yaptığım işle de ailemi geçindiriyorum" diye konuştu.

Sattığı bitkilerin özelliklerini ve hangi derde şifa olduğunu da tüketicilere açıkladıklarını vurgulayan Çetin, bu mevsimde soğuk algınlığına bağlı rahatsızlıkların artması nedeniyle en fazla ıhlamur, ada çayı, kuş burnu, papatyanın tercih edildiğini bildirdi.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı