Öne Çıkanlar abelya ağacı fidanı yüksek planlama kurulu begonvil fidanı mikado kayısı veteriner hekimleri birliği

Bu haber kez okundu.

Orman Ve Su İşleri Bakani Eroğlu: “Keklik Ve Sülün Sayilarini Artiriyoruz”
ANKARA (ANKA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, keklik ve sülünlerin tabiattaki zararlı haşerelerin yok edilmesindeki biyolojik mücadelede çok faydalı olduklarını belirterek, bu yılsonuna kadar 55 bin kanatlının daha tabiata salınacağını söyledi.

Veysel Eroğlu yaptığı açıklamada, Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı üretim merkezlerindeki sülün ve keklik üretimine devam edildiğini kaydetti. Trakya programı kapsamında Tekirdağ ve Edirne’de kekliklerin tabiata salımı merasimine katılan Eroğlu, avcılara, tabiata bırakılan keklikleri vurmamaları hususunda ikazda bulunarak kekliklerin tabiat için çok faydalı olduğunu belirtti. Ayrıca Keklik ve sülünlerin tabiattaki devamlılığını sağlamak maksadıyla yürütülen üretim çalışmaları neticesinde 2000-2010 yılları arasında keklik ve sülün olmak üzere 227 bin 46 adet kanatlı yaban hayvanının tabiata salındığını ifade etti.

Keklikleri avlamanın büyük cezası olduğunu hatırlatan Eroğlu, "Bunlar kolay yetişmiyor. Güçlükle yetiştirip buraya getirdik. Ancak avcıların şuna dikkat etmesi gerekiyor. Bunlar tabiat için çok faydalı. Bilhassa çiftçilerimiz için süne mücadelesi ve diğer birtakım biyolojik zararlı böceklerin yok edilmesinde çok önemli faydaları var. Avcılar bunları vurmasınlar. İnşallah bunlar tabii ortamlarında çoğalacak. Dolayısıyla bunlara dikkat edilmeli” dedi. Veysel Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2011 yılında tabiata yerleştirme çalışmaları halen devam etmekte olup, bugüne kadar 7 bin 474 adet kanatlıyı tabiata yerleştirdik. Bu yıl sonuna kadar 55 bin kanatlıyı daha tabiata yerleştirmeyi hedeflemekteyiz. Görüldüğü gibi kanatlı üretme merkezlerinde üretilen keklik ve sülün üretimindeki artışa paralel olarak tabiata yerleştirilme çalışmaları da artmıştır. Üretme ve yerleştirmedeki başarılı çalışmalar neticesinde nesli azalma tehlikesiyle karşı karşıya kalmış türlerimiz, tabii yaşama alanlarında çoğalabilmektedir.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,