Öne Çıkanlar mikado kayısı chicago borsası muğlada yağmur ilaç zehirlenmesi Gıda

Bu haber kez okundu.

Özkan: Anız yangınları çiftçiye ucuz mazot verilirse biter
Adana Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı Nur Özkan, çiftçiye daha ucuz mazot verilerek anız yangınlarının önüne geçilebileceğini iddia etti.

        Çukurova bölgesinde artan anız yangınlarının önüne bir türlü geçilemiyor. Konuyla ilgili yazılı açıklamada yapan Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı Nur Özkan, çiftçinin anızı çaresizlikten yaktığını savundu.

        Anız yakma olaylarının toplumun tepkisini     çektiğine dikkat çeken Özkan, "Mazottaki yüksek vergiler kaldırılmalı, havacılık ve denizcilik sektöründe olduğu gibi tarımsal üretimde de daha ucuz mazot kullanmalıdır. Bu durumda görülecektir ki, çiftçi anız yakmayarak toprağını ve çevreyi kirletmeyecektir. Gelecek nesillere daha sağlıklı bir çevre verimli topraklar kalacaktır.” dedi.

        Hadisenin gerçek nedeninin hiç bir kurum ve kişilerce yeterince irdelenip, doğru anlatılmadığını, polisiye tedbirlerle ceza kesme yolunun yeğlendiğini belirten Özkan, şunları kaydetti: “Fatura köylüye çiftçiye çıkartılarak bilinçsizlikle itham edilmiştir. Oysaki çiftçi anız yakarak toprağından nelerin kayıp olduğunu pekâlâ bilir. Anız yakarak toprakta yaşayan organizmaları yok ettiğini ve beraberinde toprağını çoraklaştırdığını, tuzlanmayı ve erozyonu hızlandırdığını, ayrı dekarda 6–6,5 kilogram azot, 1,3–1,5 kilogram fosfor, 15–20 kilogram potasyum, 30–50 gram çinko, 70–75 gram mangan, 8–10 gram bakırın yok olduğunu birçok üretici bilir. Tüm bunlara rağmen yine de ne yazık ki anızı yakar. Çünkü yeniden tarla hazırlığını yapmak zorundadır. Anız yakarak tarla hazırlığında 1 dekara 13 ile 16 litre arasında mazot sarf etmesi gerekirken anız yakmayarak çok daha fazla mazot harcayacaktır. Anız yakmamak demek daha fazla mazot sarf etmek demektir. Üreticinin daha fazla mazot sarf edecek ekonomik gücü kalmamıştır.’’

        Çiftçilere, ‘mısır veya buğday biçilirken biçerdöverlere takılan sap parçalayıcı çalıştırılsın problem halledilsin’ dendiğini öne süren Özkan, “İş sadece sapları parçalamakla bitmez. Üretici en az 4-5 işlem daha yapması gerek. Bunlar da 3–4 defa kobli ile toprağı sürmek ve yatay rotatiller veya köten ile bitki artıklarını toprak altına alarak çürümesi için toprağa karıştırılması işlemidir. Bu işleri yapmak dünyanın en pahalı mazotunu daha da fazla kullanmak demektir.’’ ifadelerini kullandı.

        Üretim girdi maliyetine bakıldığında, mazot ve gübre fiyatlarının çiftçinin belini büktüğünü vurgulayan Özkan, “Çiftçi geçimini sürdürdüğü ekmek kapısına hançeri saplar mı? Bindiği dalı keser mi? Üretici bir yıl içerisinde üretim girdi maliyeti yüzde 30–40 artarken mahsulünü ancak en fazla yüzde 10 artışla satabiliyor. Mısırın ve buğdayın yan ürünü olan kepeğin 500–550 kuruş, samanın 600 kuruş olduğu bir dönemde ne acıdır ki, bunların ana ürünü olan ve maliyeti çok daha yüksek olan mısırın, bugün net olarak ancak 550–560 kuruşa satabiliyorsa bunun hesabını yapmak o kadar da zor değil.” açıklamasını yaptı.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı