Öne Çıkanlar fakıbaba e-fidancim üretim ceviz bahçesi meyve ağacı budama

Bu haber kez okundu.

Plastikten beton üretildi
KSÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hanifi Binici, atık plastik maddelerden, çimentosuz beton bloklar üretmek için yaptıkları çalışmanın, başarıyla sonuçlandığını söyledi.

Toplanan atık pet şişeleri değişik kaynaklardan elde edilen kalker, pomza, bazalt ve kuvars kumlar ile birlikte bir kazanda 200 derece sıcaklıkta erittiklerini belirten Doç. Dr. Hanifi Binici, "Erime tamamlandıktan sonra bunları kalıp haline getirdik. Elde edilen betonlar üzerinde eğilme, basınç, su emme ve aşınma deneyleri yaptık. Yaptığımız deneylerde, ortaya çıkan betonun, su emme ve aşınma değerleri sıfıra yakın bulundu. Basınç değerleri çok yüksek ve dayanıklı" dedi.

Elde edilen betonun esnek bir yapıya sahip olduğunu ve çimentosuz olması nedeniyle özelikle suyun kullanıldığı yapılar için uygun olduğunu vurgulayan Binici, "Hem maliyeti ucuz, hem de işlemesi kolay" diye konuştu. Binici, betonun ısı iletkenlik değerlerinin çok yüksek olduğunu, dayanıklılık testinde de ’çimentosuz betonun’ çimentolu betondan yüzde 12 daha sağlam çıktığını ifade ederek, ürettikleri betonun, doğal ve çevreci olduğunu söyledi.

GERİ DÖNÜŞÜM ÖZENDİRİLMELİ
Dünyada üretilen petrolün yüzde 4’ünün plastik üretiminde kullanıldığını, bir adet pet şişe üretimi için yaklaşık olarak bir kilo 200 gram ham petrol ve en az 65 litre su kullanıldığını ifade eden Binici, pet atıkların geri dönüşümünün hayati önem taşıdığını kaydetti. Yaptıkları üretimin doğayı korumak için de önemli bir buluş olduğunun altını çizen Binici, şunları söyledi: "Atık pet şişeler geri dönüştürülmediği sürece, kirlilik ve doğanın tahribatı artacaktır. Plastiklerin ucuz maliyetli olması, atık olarak atılmalarını özendiriyor. Yeniden kullanımlarına yönelik çabalar açısından da engelleyici. Doğadaki atık petler suyun, toprağın, havanın kirlenmesine neden oluyor, bununla da kalmayıp suda yaşayan canlılara zarar veriyor, hatta ölümlere neden oluyor. Tüm bunları göz önünde bulundurarak, plastiklerin geri kazanımına üniversite olarak önem verdik. Plastik petleri toplayarak, çimentosuz betonu ortaya çıkardık. Biz bu çalışmamızla önemli bir görevi üstlendik. Ancak pet şişelerden geri dönüşümünün özendirilmesi gerekiyor. Petlerin bizim yaptığımız gibi, gerek sanayi sektöründe gerekse, evsel kullanım sonrasında, çöpe karışmadan toplanabilmesi yönünde halk, bilinçlendirilip, özendirilmelidir. Getirsinler bize petleri biz de çimentosuz beton yapalım" dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi