Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi mazı fidanı teknoloji mikado kayısı fidanı kamelya fidanı satın al

Bu haber kez okundu.

Sahibi depresyondaysa evcil hayvanı da depresyona giriyor
Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, sahibi depresyona giren evcil hayvanların da depresyona girdiğini, tedavide hem insan hem de hayvan için benzer ilaçlar kullanıldığını söyledi.

        Yıldız, son yıllarda insanlarda sık sık görülen depresyon vakalarından kedi, köpek, kuş gibi evde beslenen hayvanların da etkilendiğini ve sahibiyle birlikte depresyona girdiğini ifade etti. Hayvanlarda depresyon vakalarının sık sık görüldüğünü dile getiren Yıldız, “Bunun sebebini araştırdığımızda, hayvan sahibinin de depresyonda olduğunu öğreniyoruz. Bu tür vakalarla karşılaşıyoruz. Evcil hayvanlar sahiplerinin davranışlarından etkilenerek ruh sağlıkları bozuluyor. Bu durumda hem hayvan sahibinin hem de hayvanın aynı anda tedavi edilmesi gerekiyor.” dedi.

        KEDİ SAHİBİYLE BİRLİKTE DEPRESYONA GİRDİ

        Konuyla ilgili gördüğü bir vakadan örnek veren Yıldız, “Geçenlerde evine kedi besleyen bir kadın geldi. Kedisinin çok hassaslaştığını, yemeden içmeden kesildiğini, korkak ve ürkek hareketler sergilediğini, durup dururken miyavladığını ve garip hareketler yaptığını söyledi. Kediyi muayene ettik ve fiziksel bir rahatsızlığının olmadığını gördük. Ancak kedinin ruhsal durumunda sıkıntı vardı. Öğrendim ki kedinin sahibi de depresyondaymış. Zavallı hayvan da sahibinin hareketlerinden etkilenerek depresyona girmiş. Kedinin durumu kötüydü. Hemen ilaç tedavisine başladık. Tedavide hem insan hem de hayvan için benzer psikiyatrist ilaçlar kullanılıyor. Aynı tür vakalar evde beslenen köpek, kuş gibi hayvanlarda da görülüyor.” diye konuştu.

        Yıldız, doğasına uygun olmayan talep ve davranışların evcil hayvanlarda psikolojik bozukluklara neden olduğunu ve acı çektiklerini kaydetti. Artık kliniklerinde hayvanların psikolojik muayenesinin de yapılması gerektiğini vurgulayan Yıldız, şunları söyledi: “Biz hayvan psikolojisi ve psikiyatri ilaçların kullanımıyla ilgili eğitimler aldık. Bu hizmeti vermeye başladık. Ancak ülkemizde bu konuda büyük bir eksiklik var. Ne yazık ki sahibinden etkilenen, depresyona giren, psikolojisi bozulan evcil hayvanlar tedavi edilmediği taktirde büyük acı çekiyor ve telef oluyor.“

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,