Öne Çıkanlar mikado kayısı chicago borsası muğlada yağmur ilaç zehirlenmesi Gıda

Bu haber kez okundu.

Sakız Adası'nda üreticinin zararı 4 milyon euro
Yunanistan’ın sakız ağaçlarıyla ünlü Sakız (Hios) Adası’nda Cumartesi gecesi başlayan yangın, sert esen rüzgar sebebiyle söndürülemiyor. Şimdiye kadar 70 bin dönüm orman, zeytinlik, tarım arazisi ve sakız ağacı kül oldu. Sakız Üreticileri Birliği, zararın 4 milyon euro olacağını tahmin etti.

Sakız adasında devam eden orman yangınında üçüncü güne girilirken, sert esen rüzgar sebebiyle söndürülen alanlar yeniden aktif hale geliyor. Yangının Armolias, Pirgi ve Karies'te etkili olduğu bildirildi. Özellikle sakız ağaçlarıyla ünlü Pirgi’de söndürme çalışmalarının yoğunlaştığı duyuruldu. Yangınları söndürme çalışmalarına 120 itfaiye eri, 50 itfaiye aracı, 110 yaya, 50 gönüllü ve 79 askerin yanı sıra 10 civarında helikopter ve uçak katılıyor. Ağırlık ada için çok değerli olan sakız ağaçlarının bulunduğu bölgenin söndürülmesine verilirken, şimdiye kadar 70 bin dönüm tarım ve orman arazisi kül oldu.

ZARAR 4 MİLYON EURO

Sakız ağacının vatanı olarak bilinen Hios adasında 20 bin dönümlük alanda üretim yapılıyor. Ada’da tarım yapılabilir arazinin yüzde 12’sini bu ağaçlar işgal ediyor. 4 bin 500 aile geçimini buradan sağlıyor. Geçen yıl 150 tonluk üretim yapıldı. Üreticiye 12 milyon euro ödeme yapıldı. Sakız Üreticileri Birliği, yangının vereceği zararın 4 milyon euro olacağını tahmin etti. Ancak bunun önümüzdeki yıllara yayılan zararının ise daha büyük olacağı belirtildi. Sakız ağacından ürün alınabilmesi için 5 ila 8 yıl geçmesi gerekiyor.

Kaynaklar, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Sakız adasında üretilen en kaliteli sakızın, İstanbul’da saraya gönderildiğini kaydediyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı