Öne Çıkanlar fakıbaba tarım ve orman bakanlığı badem fidanı trakya muğlada yağmur

Bu haber kez okundu.

Saruhanlı'da Anız Yakana Ağır Para Cezası
Saruhanlı'da anız yakılmasının önlenmesi amacıyla, Saruhanlı İlçe Tarım Müdürlüğü ve Jandarma personelinden oluşan kontrol ekibi kuruldu. İlçedeki arazileri dolaşmaya başlayan ekip, anız yakan üreticilere para cezası uygulayacak.

Saruhanlı İlçe Tarım Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, üreticilerin ikinci ürün yetiştirmek amacıyla tohum yatağı hazırlamak için zaman zaman anız yaktıklarının görüldüğü, anız yakmanın bir çevre felaketi olduğu ifade edildi.

Anız yakmanın topraktaki yararlı olan bütün bakteri ve mikroorganizmaların yok olmasına neden olduğunun vurgulandığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Anız yakmak üründe verim düşüklüğü meydana getirir. Buradan çıkan duman havaya karbon monoksit Salar, havayı kirletir ve küresel ısınmayı tetikler. Anız yakmak yerine üreticiler tarlalarında sürüm işlemi yapabilirler. Bu daha akılcı bir çözümdür. Böylelikle ürünün sapları toprağa karışır ve organik gübre görevi görür. Anız yakmanın toprağa ve ürüne hiçbir faydası olmadığı gibi, zararları çoktur. "

Yetkililer, her ne sebeple olursa olsun 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 66. maddesi gereğince anız yakılmasının yasaklandığını, yasağa uymayanlar hakkında 2872 Sayılı Çevre Kanunu'nun 20. Maddesi gereğince cezai işlem uygulanacağını belirtti.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı