Öne Çıkanlar çiftçi tarım papaz erik fidanı adana tarım fuarı vairo badem çeşidi

Bu haber kez okundu.

Seyfe Gölü kuşların uğrak yeri oldu
KIRŞEHİR (CİHAN)- Eroğlu, Kırşehir Valiliği aracılığı ile yaptığı yazılı açıklamada, "Seyfe Gölü sulak alan ekosistemindeki kuş çeşitliliğin, popülâsyonun ve yaşam ortamlarının sürekliliğinin sağlanması yanında alanın ulusal ve uluslararası ortamda tanınır bir yer haline gelmesi de hedeflerimiz arasında yer almaktadır." dedi.

Kırşehir'de bulunan, Türkiye'nin önemli sulak alanlarından Seyfe Gölü, kurak geçen yaz aylarına rağmen başta flamingolar olmak üzere birçok kuş türünü misafir etmeye başladı. Türkiye'de toplam alanı 1 milyon hektarı aşan 300'den fazla sulak alan bulunduğunu belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bu alanların 135'inin milletlerarası öneme sahip olduğunu söyledi. Eroğlu, Seyfe Gölü'nün karşı karşıya kaldığı sorunların belirlenmesi ve çözüm önerilerinin geliştirilerek ekolojik işleyişinin ve peyzaj bütünlüğünün korunarak akılcı kullanımının sağlanmasını hedeflediklerini kaydetti. Bu çerçevede, Seyfe Gölü'nde bozulan ekolojik dengenin yeniden tesis edilmesi ve alanın uygun bir şekilde yönetilmesinin sağlanması maksadıyla Yönetim Planı çalışması yapılmasına karar verdiklerini belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 2008 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı yatırım programından sağlanan ödenekle Seyfe Gölü Sulak Alan Yönetim Planı'nı tamamladıklarını ifade etti.

Gölün birçok kuş türünün uğrak mekânı haline gelmesinin sevindirici olduğunu belirten Veysel Eroğlu, şunları kaydetti: "Yazın gölün su seviyesinin yüksek olmasının sebeplerinden biri de sulama pompalarının kapatılarak gölün beslenmesinin sağlanmasıdır. Ayrıca Seyfe Pınarı'ndan oluşan tatlı su göleti, balıkların yetişmesi, sazlıkların oluşması, su kuşlarının üremesi ve yaşaması için kaynak oluşturuyor. Çevresel Maksatlı Tarımsal Arazilerin Korunması Projesi ile yöredeki mevcut bitki türünün değiştirilerek; sulama, toprak işleme, ilaçlama ve gübreleme metotlarının tabiata vermiş olduğu zararın en düşük seviyeye indirilmesi hedeflenmiştir."

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 2015 yılı Nisan ayı sonu itibariyle Seyfe Gölü'nde su düzeyinin 1114 metre kotunda olmasını planladıklarını belirtirken sözlerini şöyle sürdürdü: "2015 yılı sonuna kadar alanda tarım, hayvancılık, rekreasyon gibi sosyo-ekonomik faaliyetlerin alanla uyumlu ve biyolojik çeşitliliği koruyacak şekilde yapılmasını planlıyoruz."

Birçok göçmen kuş grubunun akın ettiği Seyfe Gölü'nde bir zamanlar nesli tükenmekle karşı karşıya kalan flamingolarla birlikte 187 kuş türü barınıyor.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı