Öne Çıkanlar makam aracı fındık fiyatları arttı can erik hasadı tarım fuarları abelya ağacı fidanı

Bu haber kez okundu.

Şiddetli yağışlar Çukurova'da tarım ürünlerine büyük zarar verdi
  Şiddetli yağmurun özellikle domatesin olgunlaşma dönemine denk gelmesi üreticinin büyük zarar etmesine neden oldu. Yağmur sonrasında ‘domates mildiyösü’ hastalığı görülmeye başlandı. Hastalıkla mücadele için tarlaya ilaç atan çiftçi, yağışlar ilacın etkisini götürdüğü için defalarca ilaçlama yapmak zorunda kaldı. Geçtiğimiz yıl semt pazarlarında 5 liraya kadar yükselen domates şu anda tarlada 20-30 kuruşa, pazarlarda ise 40-50 kuruşa satılıyor. Yaşanan olumsuzluklar nedeniyle bu yıl yaz ucuzluğu erken başladı.

TARIM SİGORTASI GÜBRE KADAR İLAÇ KADAR ÖNEMLİ

Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, yağışlardan dolayı domates, kavun, karpuz ile beraber ekili sebze ve meyvelerin büyük hasar gördüğünü vurguladı.

        Süleyman Girmen, “Bunlar aslında belli bir piyasası olmayın her sene umarak ekilen ürünler. Son yıllarda kısıtlı dönemlerde üreticinin yüzünü güldürdü. Bu yol gerek çevre ülkelerdeki karışıklıklar gerek hava şartlarından dolayı ürünlerin yetişme dönemlerinde değişikler olması piyasa fiyatlarını baya aşağıya çekti. Son birkaç gündür sebze ve meyvede yaz ucuzluğu erken başladı. Üretici bundan rahatsız.” diye konuştu.     

        Yağışlardan dolayı hastalık riskinin de arttığını vurgulayan Girmen, yapılması gerekenden daha fazla ilaç atmak zorunda kalındığını, özellikle küllenme hastalığının çok fazla olduğunu aktardı. Bunların yanında ürünlerde hasat döneminin çok geciktiğine dikkat çeken Girmen, çiftçilerin tarım sigortası konusunda alışkanlıklarından vazgeçmesini istedi. Çiftçide uzun zamandır alışkanlık olan ‘Bize bir şey olmaz’ yargısının değişmesi gerektiğine değinen Girmen, “Artık sigortanın benimsenip her ürüne uygulanması gerekiyor. Ürün ayrımı yapılmaması lazım. Üretici için gübre atmak, ilaç atmak nasıl zorunluluksa özellikle sebze ve meyve gibi riskli gruplarda sigorta mutlaka kullanılması.” şeklinde konuştu.

YAĞIŞLAR VERİMİ YÜZDE 50 DÜŞÜRDÜ

        Çukurova’da çiftçilik yapan Seyithan Öz, hava durumlarından dolayı domatesin 15-20 gün geç yetiştiğini ifade ederek, bu durumun hem maliyet hem de fiyat açısından büyük zarar etmelerine neden olduğunu kaydetti. Yağışlar nedeniyle tarlayı sürekli ilaçlamak zorunda kaldıklarını ifade eden Öz, “Geçtiğimiz yıl 3 -4 defa ilaç atmıştık. Bu yıl ilaç atıyoruz, arkasından yağmur geliyor. Yağışlar ilacın etkisini götürüyor. Yağışlar nedeniyle hastalık da artıyor. Bu yüzden bir daha ilaçlama yapmak zorunda kalıyoruz. Bir yandan malın zararı bir yandan ilaçların zararı var. Şimdiye kadar 15 bin liralık ilaçlama yaptık.” dedi.              

        Yağışların verimi yüzde 50 düşürdüğünü aktaran Öz, geçen sene dönüme 7 -8 ton ürün aldıkları tarladan bu yıl 4 tona razı olduklarını kaydetti. Böyle giderse 60 dönümde 25 bin lira zarar edeceklerini kaydeden Öz, “Sigorta yapmadık. Sebze işi kazandırır da kaybettirir de. Yağışlar tüm çiftçiyi etkiledi, sadece domates değil. Domatesten tutalım, kavuna, kaysıya, sebze meyveleri çok mahvetti. Sadece burası değil. Silifke'ye de gitsen öyledir, Antalya'ya da gitsen öyledir, Erdemli'ye de gitsen öyledir. Gerçekten perişan haldeyiz.” diye konuştu.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,