Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi kapanış fiyatı hayvancılık çiftçi meyve ağacı budama

Bu haber kez okundu.

Toprak: Fosil yakıtlardan dolayı sıcaklık arttı, iklim düzensiz hale geldi
Doç. Dr. Selami Toprak, "Fosil yakıtlardan dolayı dünyada zamanla yeni bir tabaka oluştu. Sera gazlarının etkisiyle oluşan bu yeni tabaka dünyada iklimlerin düzensiz hale gelmesine neden oldu." dedi.
Dicle Üniversitesi’inde ‘Küresel İklim Değişikliği, Fosil Yakıtların Geleceği ve Ülkemizin Durumu’ konulu konferansta konuşan Toprak, dünyada kullanılan enerjinin yüzde 41’inin petrolden, yüzde 27’sinin kömürden yüzde yirmisinin de doğalgazdan karşılandığını belirtti. Zamanla fosil yakıtların tükeneceğine dikkat çeken Toprak, daha temiz olan güneş, rüzgar ve alternatif enerjilerle iklim değişikliğinin önüne geçilebileceğini anlattı. Toprak, Sera gazlarının etkisiyle dünyanın çevresinde sürekli genişleyen yeni bir tabakayı hatırlattı. Toprak, şu anda 6 milyar ton karbondioksitin dünya çevresinde bulunduğuna işaret etti. Her yıl dünyaya 3,5 milyon ton yeni karbondioksitin salındığını kaydeden Toprak, "Fosil yakıtlar nedeniyle dünyayı çevreleyen bir gaz tabakası oluştu. Normal şartlar'da güneş ışınları dünya'ya değdikten sonra yansıma yolu ile tekrar geri döner ancak dünyayı çepe çevre saran bu kalın gaz tabakası nedeniyle güneş ışını bu tabakaya çarpıp tekrar dünyaya geri dönüyor. Bundan dolayı ısı her yıl artıyor. Türkiye’de 2000 öncesine göre 1-1,5 civarında ısı artışı gözlendi." diye konuştu.
Buzulların erimesiyle birlikte iklim değişikliklerinin yaşandığını anlatan Toprak, çevresel etkenlere de dikkat çekti. Tarımda kullanılan bazı yanlış ilaçlama sistemine de değinen Toprak, bilinçsiz bir şekilde toprağa yayılan ilaçlar nedeniyle de iklimde farklılaşma olabileceğine vurgu yaptı.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı