Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi kefir fakıbaba Gıda tarım

Bu haber kez okundu.

Tüllüşah Yok Olma Tehlikesi ile Karşı Karşıya
Kuşadası Belediyesi, Pamukkale Üniversitesi ve EKODOSD işbirliğiyle yürütülen Kuşadası bitkileri envanter çalışması kapsamında, çiçeklenme mevsiminin gelmesi nedeniyle 20 gündür sürdürülen çalışmalarda tespit edilen tüllüşah sayısının iyice azaldığı ortaya çıktı.

Pamukkale Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ali Çelik, "Bu çiçek türü, ülkemizdeki tür sayısı bakımından en zengin olan Centaurea cinsi içerisinde yer almaktadır. Günümüzde bu bitkilerden elde edilen etken maddeler tıbbi çalışmalarda, özellikle kanser araştırmalarında kullanılmaktadır. Yapılaşma baskısının olmadığı kent içerisindeki doğal habitatlarda kendilerini koruduğu görülmektedir. İleride birçok bilimsel çalışmaya malzeme olacak türlerin, doğal habitatlarının korunmasına özen gösterilmelidir. Kuşadası Belediyesi, Pamukkale Üniversitesi ve EKODOSD işbirliğiyle yürütülen envanter çalışması sonunda tohumları toplayacak, daha sonra çimlendirecek, tekrar doğal ortamlarına aktarılma çalışmalarını yapacağız. Buna ek olarak doğal ortamında yetişen fideleri, doğal botanik parkı içerisine transfer ederek koruma çalışmaları yapacağız" dedi.

Endemik bir tür olan Aydın Gaşağı, artan yapılaşmalar ve tarım arazilerinin çoğalmasıyla birlikte, doğal olarak kalabilmiş küçük gen alanlarında hayat mücadelesi verirken, sayılarının çok az kaldığı tespit edildi. Dünyada sadece Kuşadası'nda bulunan bu önemli bitkinin "vahim durumda" (CR) kategorisinde, yani çok yakın gelecekte yok olma riski altında bulunduğunu açıklayan Kuşadası Ekosistemi Koruma ve Doğasevenler Derneği (EKODOSD) Başkanaı Bahattin Sürücü, "Takriben yüksekliği 2,5 metreye kadar çıkan ve mükemmel formu nedeniyle izleyenlerin dakikalarca bakabileceği Aydın Gaşağı, 6. ve 7. aylarda çiçeklerini açmaktadır. Aydın Gaşağı, dünyada sadece bu bölgede yetişen endemik bir tür olması nedeniyle, Kuşadası tanıtımlarında da kullanılabilecek değerli bir bitki olup, botanik turizmi yapanlara cazip gelecek önemli bir türdür. Çok az kalması ve yaşam alanlarının tahrip olması nedeniyle, bu önemli bitkinin tanıtılması ve korunması gerekmektedir. Kuşadası'nda tespit ettiğimiz başta Aydın Gaşağı olmak üzere, Tüylü Çan Çiçeği, Kıyı Sarımsağı, Aydın Ölmez Çiçeği ve Anadolu Ebegümeci gibi endemik ve nadir türlerin tanıtımına yönelik, kent içine tanıtım panoları yapılması ve tanıtım broşürlerin bastırılması için, Kuşadası Belediyesi'ne bir öneri götüreceğiz. Aslında araştırıldığında Kuşadası'nda çok önemli birçok doğal kaynak türlerinin var olduğu, ancak bu türlerin bulunduğu habitatların her an tahribatlarla karşılaşabileceği görülmektedir.

Turizm kentlerinde bulunan siteler arasında küçük küçük kalmış birçok doğal alan bulunmaktadır. Bu alanlar dikenli, çalı çırpı gözüyle bakılarak bilinçsizce tamamen yok edilmektedir. Aydın Gaşağı'nda olduğu gibi dünyada sadece burada yetişen bu önemli bitkiler, küçük alanların içinde kendilerini korumaya çalıştığı bilinmelidir. Bu önemli değerlerin korunması için, hem tanıtım hem de bilinçlendirme çalışmalarımız devam edecek" şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı