Öne Çıkanlar Gıda çiftçi şiddetli yağış eğitim trakya

Bu haber kez okundu.

Türk Doğaltaşına Çin’den Büyük İlgi
Ege İhracatçı Birlikleri’nden yapılan açıklamaya göre Türkiye’de kamu binaları başta olmak üzere ithal granit kullanımı yaygınlaşırken Çin Halk Cumhuriyeti’nde yeni kurulan kentlerde, alışveriş merkezlerinde, otellerde, stadyumlarda, yollarda Türk doğaltaşı yoğun olarak kullanılıyor. Türkiye 2012 yılının Ocak-Mayıs döneminde Çin’e doğaltaş ihracatını yüzde 24 arttırarak 244 milyon 677 bin dolara ulaştı. Türkiye’nin 2012 yılı sonunda Çin’e 800 milyon dolarlık doğaltaş ihraç etmesi hedefleniyor. Türk doğaltaş sektörünün son 5 yıldır ihracatında Çin’in lider ülke konumunda olduğunu belirten Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç, önümüzdeki yıllarda Çin pazarında daha güçlü olmak için Çin’in güneyinde düzenlenen Xiamen Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na ve kuzeyinde gerçekleştirilen Tianjin Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na katıldıklarını kaydetti.

-ERDİNÇ: “TİANJİN BÖLGESİ ÇOK ÖNEMLİ”-

Büyük inşaat projeleriyle öne çıkan, 1.5 milyon insanın yaşayacağı Ecocity şehrinin kurulmakta olduğu Tianjin Bölgesi’nin Türk doğaltaş sektörünün ihracatını arttırmak için çok önemli olduğunu belirten Erdinç şu açıklamalarda bulundu:
“Çin’deki ucuz işgücü ve vergi kolaylığı gibi çeşitli devlet destekleri sayesinde doğaltaş sektörü, ihracatçılar için büyük bir avantaja sahip. Gerek ülkenin başkenti olan Pekin’e yakınlığı, gerekse sahip olduğu kendi uluslararası limanı dolayısıyla Tianjin Doğaltaş Fuarı ihracat payımıza önemli bir katkı sağlayacaktır. 18-21 Haziran 2012 tarihleri arasında düzenlenen fuara 15 Türk firması katıldı ve yeni ticari bağlantılarla döndü.”

-2012 SONUNDA 800 MİLYON DOLAR İHRACATA ULAŞILMASI HEDEFLENİYOR-

Türk Doğaltaş Sektörü’nün 2023 yılı için 7 milyar dolar ihracat hedefi ortaya koyduğunu hatırlatan Arslan Erdinç şöyle konuştu:
“2011 yılında Türkiye’nin Çin’e yaptığı 2 milyar 506 milyon dolarlık bir ihracat var. Çin’e yapılan toplam ihracatın yüzde 60’ı olan 1 milyar 506 milyon dolarlık kısmını Türk madencilik sektörü gerçekleştirdi. Doğaltaş ihracatımız ise 640 milyon dolara ulaştı. 2012 yılının Ocak-Mayıs döneminde ise yüzde 24’lük artışla 244 milyon 677 bin dolara ulaştık. 2012 yılı sonunda 800 milyon doları, 2023 yılında da 3 milyar doları aşmayı hedefliyoruz.”

-FUAR ALANI TÜRK DOĞALTAŞLARI İLE YAPILDI-

Çin’in Tianjin şehrinde düzenlenen mermer fuarına Türk mermeri damgasını vurdu. Fuarın düzenlendiği fuar alanının iç mekânında taban ve duvar kaplamalarında sağlığa uygunluğu nedeniyle 260 bin metrekarelik Türk bej mermeri kullanıldı. Çin'in kuzeyindeki en büyük mermer fuarı olan ve Tianjin şehrindeki Meijiang Kongre ve Sergi Merkezi'nde 18-21 Haziran tarihleri arasında düzenlenen 1. Çin (Tianjin) Taş Blokları, Ürünleri ve Malzemeleri Fuarı'nın tüm iç döşemelerini Türk mermeri oluşturdu.
Çin’in en büyük inşaat ve maden firmalarının katılım gösterdiği fuara, Ege İhracatçı Birlikleri Türkiye’den toplam 15 firma ile fuardaki en geniş ölçekli enternasyonal katılımı gerçekleştirmiş oldu. Fuara ayrıca İran, İtalya, Hindistan ve Pakistan gibi ülkelerden firmalar katılım gösterdi.


ANKA Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı