Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi bekir pakdemirli can erik hasadı palmiye yetiştiriciliği kuraklık

Bu haber kez okundu.

Türkiye Kent Konseyi Platformu, Çevre Sorunlarına Dikkat Çekti
BURSA (CİHAN)-  Türkiye Kent Konseyleri Platformu Bursa'nın merkez Nilüfer İlçesinde buluştu. Türkiye Kent Konseyleri Platformu'nun 4 . toplantısı Nilüfer Belediyesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Belediyeler Kanunu'nun 76. maddesine göre kurulması gereken ve 2006 yılından bu yana yaklaşık 200 il ve ilçede kuruluşu tamamlanan kent konseylerinin oluşturduğu platform, deneyimlerin paylaşımı ve kentlerde demokratik örgütlenmenin gelişimini amaçlıyor. Yerel yönetimlerde sivil insiyatifin, karar mekanizmalarında yönlendirici unsur olarak ön plana çıkarılması için çalışmalarını sürdüren platform, Öaumf Uğur Mumcu Sahnesi'nde buluştu. Türkiye'deki çevre sorunlarının ele aldığı toplantıda 52 ilden 150 katılımcı yer aldı.

Açılış konuşmasını yapan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, vatandaşın kendi sorununa sahip çıkması için kent konseyi çatısı altında faaliyet gösteren Mahalle Komitelerine büyük önem verdiklerini vurguladı.

Aynı hassasiyet ve ilgiyi vatandaştan da beklediğini ifade eden Bozbey, dönem sonuna kadar muhtarların da desteği ile Nilüfer'de bütün mahallelerde, mahalle konseylerini aktif hale getirmek istediklerini belirtti.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ayrıca, insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkisi açısından elektromanyetik alan ve baz istasyonları riskine de dikkat çekerek, "Elektromanyetik alan ve baz istasyonları ile ilgili uygulamalar İsviçre gibi ülkelerde olduğu üzere çağdaş normlara gelmesi için kent konseyi temsilcilerinden destek bekliyoruz." dedi.

"İstanbul-Bursa - İzmir OTOYOLU GÜZERGAHINI DEĞİŞTİRDİK"

Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Şazi Çavuşoğlu ise, konsey çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Uluabat Gölü, çevresindeki tarım alanları ve 8500 yıllık tarihi yerleşimleri tehdit eden İstanbul – Bursa - İzmir otoyolu projesi güzergahının Konseyin mücadelesi sonunda değiştirildiği ifade eden Çavuşoğlu, "Bu değişiklik Kent Konseyleri etkin kullanıldığında ne kadar önemli şeyler başarabileceklerinin göstergesidir" dedi.

"TÜRKİYE'DE ÇEVRE TEHLİKEDE"

İki oturumlu toplantı da söz alan kent konseyi temsilcileri Türkiye'nin her köşesinde yaşanan çevre sorunları ve doğaya yapılan saldırılara dikkat çekti. Son yıllarda ilçelerinde her 10 kişiden birinin kanserden öldüğünü bildiren İzmir Aliağa Kent Konseyi Başkanı Yakup Öztürk, demir Çelik tesislerinden sonra ilçeye bir de termik santral yapılmak istendiğinden yakındı.

Balıkesir'in Burhaniye İlçesi Kent Konseyi Başkanı Uğur Baykal da, maden işletmelerinin Kaz Dağları'nı talan ettiğini savunurken, toplantının Artvinli katılımcısı Necmi Asuman ise Artvin dağlarında doğal bitki örtüsü ve su kaynaklarının hidro elektrik santralleri ile yok edildiğini söyledi.

Çevre sonlarına karşı önerilerin ve mücadele yöntemlerinin tartışıldığı toplantıda bir başka gündem maddesini ise nükleer santraller oluşturdu.

Çernobil faciasının etkilerinin kanser vakaları ile Karadeniz kıyılarında halen devam ettiğini hatırlatan Konak Kent Konseyi Başkanı Metin Ertan, "Dünya elindeki nükleer santrallerden kurtulmaya çalışırken Türkiye'nin nükleer santral hevesini anlamak güç" dedi.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi