Öne Çıkanlar Gıda hayvancılık eğitim çiftçi trakya

Bu haber kez okundu.

Vali Güvenç: GAP'ın bereketli toprakları, bilinçsiz sulamaya kurban edilemez
      GAP İdaresi Başkanlığı tarafından 'GAP Eylem Planı’ çerçevesinde çiftçilerin sulama konusunda bilinçlendirmek için (TEYAP) toplantılarının 3’sü Suruç’ ta yapıldı. Suruç Öğretmenevi konferans salonunda yapılan eğitim ve bilinçlendirme toplantısına Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Korahocagil, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu, Suruç Kaymakamı Dr. Fatih Akbulut, İl Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu muhtarlar ve çok sayıda çiftçi vatandaş katıldı.

        Çiftçilere sulama çeşitleri ve teknikleri hakkında bilgiler verilen toplantıda Harran Ovası’nda yapılan hatalı sulamanın arazilere verdiği zararlar anlatıldı. Çiftçiler tarafından yapılan bu hata ve buna bağlı oluşan zararların Suruç Ovası'nda yaşanmaması için gereken tedbirlerin alınması için çiftçilerle fikir alışverişinde bulunuldu.

        Toplantıda konuşan Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, su kaynaklarının artması ve gelişen teknoloji ile birlikte üretimin bilimsel olarak kaynakların tasarruflu bir şekilde kullanılması gerektiğini söyledi. Eskisi gibi teknolojiden yoksun bir ziraat anlayışının olamayacağını savunan Vali Güvenç, "Geçmişte bilinçsizce yaptığımız gibi suyu hoyratça kullanmayacağız, suyumuza sahip olacağız, üretimimizi bilimsel yapacağız. Salım sulama yerine damla sulama yapacağız." şeklinde konuştu. Pamuğa beş su yerine yedi su verildiğinde hem pamuğa hem de toprağa zarar verildiğinin çiftçiler tarafından bilinmediğini sözlerini kaydeden Vali Güvenç, "GAP Eylem Planı çerçevesinde bu toprakların Türkiye’nin gıda ambarı olabilmesi için devletimiz tarafından buraya milyonlarca lira masraf edildi. Bu bereketli toprakları bilinçsiz sulamanın getirdiği fikir ve düşüncelere kurban edemeyiz. Bizim insanımız ariftir, bizim insanımız bu işleri bilir, suyumuza toprağımıza sahip çıkalım." dedi.

        Toplantı kapsamında katılımcı heyet ve çiftçilere Suruç Pompaj Sulama Suyu Proje çalışmalarının ikinci evresi olan tünel inşaatı gezdirilerek sulama projesi hakkında bilgi verildi. 9 bin 150 (9 km 150) metresi tamamlanan tünel inşaatında incelemelerin ardından açıklama yapan Suruç Kaymakamı Fatih Akbulut, sulama öncesi yapılan bilinçlendirme toplantılarının çok faydalı olduğunu belirterek, sulama suyu projesinin tamamlanıp tarımsal arazilerin çiftçilerimiz tarafından bilinçli bir şekilde sulanmasıyla birlikte bu toplantıların meyvesinin inşallah ileride alınacağını ifade etti. Kaymakam Akbulut, "Çiftçilerimize TEYAP projesi ile eğitim ve bilinçlendirme toplantılarını düzenleyen GAP idaresinde görevli bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı