Öne Çıkanlar teknoloji çit mazı fidanı dikimi çit mazı yetiştiriciliği Gıda can erik

Bu haber kez okundu.

‘‘Yanan ormanlar bizim geleceğimiz’’
Orman yangınlarında vatandaşa büyük görevler düştüğünü hatırlatan Kahramanmaraş Bölge Orman Müdürü Halil Coşkun ‘‘Yanan ormanlar bizim geleceğimiz. Atalarımızdan aldığımız bu emanete iyi bakmalıyız. Vatandaşlarımız yangınla karşılaştığında Alo 177’yi mutlaka arayıp haber vermeliler.’’ dedi. Orman yangınlarını azaltıcı projeler geliştirdiklerini anlatan Coşkun, Hatay’ın Erzin ilçesini kapsayan ‘YARDOP’ projesinin bu amaca hizmet edeceğini söyledi.
        Akdeniz bölgesinde orman yangınlarının önüne geçmeyi hedefleyen Yanan Alanların Rehabilitasyonu ve Yangına Dirençli Orman Tahsisi ‘YARDOP’ projesi için Erzin’in Yoncadüzü ve Gökdere köylerinde orman müdürlüğünün çalışmaları başladı. 1815 hektar araziyi kapsayan projede amaç, orman yangınlarının sıçramasını önlemek. Proje doğrultusunda 21,5 kilometrelik boş arazilere fıstık çamı, meşe gibi 3 ve 4. derecede yangınlarda daha yavaş yanan ağaçlar dikilecek. Bu sayede, orman yangınlarının geniş alanlara sıçraması önlenmiş olacak.         
Kahramanmaraş Bölge Orman Müdürlüğü ve Erzin Orman İşletme Şefliğinin ortaklaşa hazırladıkları ‘YARDOP’ projesi kapsamında dere ıslahının dışında bölgenin yaşam koşullarına göre yetişen bitkilerin vejetasyon zenginleştirme çalışmaları da yürütülecek.

Hazırladıkları projenin orman yangınlarını azaltacağını söyleyen Kahramanmaraş Bölge Orman Müdürü Halil Coşkun, Erzin’de projenin başlatıldığı Yoncadüzü köyünde incelemelerde bulundu. Orman müdürlüğünün arazi araçlarıyla yerden bin metre yüksekliğe çıkan Coşkun, projenin uygulanacağı araziler hakkında bilgiler aldı. Proje maliyetinin yaklaşık 2,2 milyon TL olduğunu söyleyen Bölge Orman Müdürü Halil Coşkun, ‘‘YARDOP adını verdiğimiz projeyle oksijen kaynağımız ormanlarda yangınları azaltmayı hedefliyoruz. Ormanlarda Yangın Durdurma Zonları (YDS) adını verdiğimiz yeni araziler oluşturuyoruz, bu arazilerde bir yangında daha yavaş yanan meşe, fıstık çamı gibi ağaçları dikeceğiz.’’ ifadelerini kullandı.

Amanos Dağlarında birinci derecede bulunan çam ağaçlarının orman yangınlarında daha çabuk tutuştuğunun altını çizen Bölge Orman Müdürü Halil Coşkun, ‘‘Yardop projesi işte orman yangınlarının daha geniş alana yayılmasını önleyecek. Bu projedeki diğer bir amaçta vatandaşa ait arazilere zarar gelmemesi. Projemiz hem yangının daha geniş alana yayılmasını önleyecek, hem de yangının çiftçilerin tarım arazilerine ulaşmasını engelleyecek. Ormanlar bizim yaşam kaynağımız. Oksijenin bulunduğu alanlar. Bu arazileri korumak her vatandaşın görevi. İşte bizlerde bunun çabasını veriyoruz.’’ şeklinde konuştu. Ormanların bakımı konusunda sıkıntı yaşadıklarına da vurgu yapan Coşkun, mesleğin zorluklarından dolayı orman bakımı yapacak işçi bulamamaktan yakındı.

Orman yangınlarını önlemeyi amaçlayan projeye olumlu baktıklarını söyleyen Yoncadüzü Köyü Muhtarı Rıfkı Güllü, ‘‘Projenin Gökdere ve Yoncadüzü köylerini kapsaması çok iyi oldu. Yangınlarda daha hızlı yanan çam ağaçları bu iki köyde yaygın durumda. Bizlerde köy halkı olarak bu projeyi destekliyor ve oksijen deposu olan ormanlarımızı gelecek nesillere miras olarak bırakmayı istiyoruz.’’ dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,