Öne Çıkanlar fakıbaba vairo badem çeşidi Gıda hayvancılık kefir

Bu haber kez okundu.

Yeşil yatırıma destek artıyor
Dünya gündemini son yıllarda oldukça meşgul eden iklim değişikliği beraberinde yaşanan çevre sorunlarına yönelik çalışmalar hız kazandı. Ulusal bir politika haline gelen ‘sürdürülebilirlik’ hedefine yönelen şirketler de gelişen çevre bilinciyle yatırımlarını artırıyorlar. Özellikle son dönemde enerji verimliliğinin ve yenilenebilir enerji kaynaklarının artırılması, sera gazı emisyon oranlarının düşürülmesi, düzenli atık sahalarının oluşturulması gibi birçok çalışmayla çevre sorunlarına yönelik önlemler çoğalıyor. Çevresel sürdürülebilirlik adına büyük önem taşıyan enerji verimliliğine yönelik projelere ise en büyük destek bankalardan geliyor.
Enerji yatırımlarını finanse eden bankalar, rüzgar, hidrolik, güneş ve jeotermal gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik yatırımlar için uzun vadeli düşük faizli krediler sunuyorlar.

Son yıllarda enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelik finansal ürün çeşitlerini de artıran bankalar, böylece yatırımcı şirketlere daha fazla kredi seçeneği sağlıyorlar. Artan enerji yatırımlarıyla temiz bir çevre ve beraberinde sürdürülebilir kalkınma hedefleniyor.

Yapı Kredi portföyünün %54’ünü yenilenebilir enerjiden oluşuyor

YAPI KREDİ, 2011 yılı sonu itibarıyla 114 farklı yenilenebilir enerji projesine toplam 3,1 milyar dolarlık finansman sağladı. Kredi portföyündeki enerji projelerinin yüzde 54’ü yenilenebilir enerjiden oluşan Yapı Kredi’nin, kapasite olarak bakıldığında enerji projeleri arasında ağırlıklı olarak yüzde 96 ile hidroelektrik santralleri bulunuyor. Son olarak, Türkiye’de sınırlı sayıda bulunan jeotermal enerji santrallerinden biri olan Gümüşköy Jeotermal Enerji Santrali Projesi’ne destek verdi. Yapı Kredi, EBRD MidSEFF kaynağı kapsamında finanse edilen ilk jeotermal enerji projesi olma özelliği taşıyan Gümüşköy Jeotermal Enerji Santrali’ne 10 yıl vadeyle 21,8 milyon dolar tutarında kredi sağladı. Yapı Kredi Leasing’in bu projeye finansman desteği ise 12,7 milyon dolar olarak gerçekleşti. Banka, yenilenebilir enerji ve özelleştirilmesi devam eden diğer enerji sektörü projelerinin finansmanında yer almayı planlıyor.
 
Yenilenebilir enerji projeleri üzerine gerçekleştirilen akademik çalışmaları da destekleyen Yapı Kredi, geçen yıl Koç Üniversitesi işbirliği ile “Yapı Kredi Yenilenebilir Enerji Bursu” oluşturdu.
 
Burs kapsamında, yenilenebilir enerji üzerine yüksek lisans yapan bir öğrencinin konusunda tam donanımlı olarak mezun olması hedefleniyor.

TSKB, iklim değişikliğiyle mücadeleyi destekliyor

TÜRKİYE Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) kredilendirme faaliyetlerinde iklim değişikliği ile mücadele eden kredi enstrümanları ön plana çıkıyor. Bu kapsamda TSKB, Dünya Bankası, Avrupa Yatırım Bankası, Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası ve Alman Kalkınma Bankası gibi finans kuruluşlarından sağladığı yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, çevre ve KOBİ kredileri ile çevre ve enerji yatırımlarını destekliyor. TSKB’nin finanse ettiği yenilenebilir enerji projelerinin faaliyete geçmesi ile Türkiye’nin sera gazı salımının 6 milyon ton diğer bir deyişle yüzde 1 azalması hedefleniyor. kredilendirme faaliyetinden dolayı oluşan çevresel ve sosyal riski ölçecek uluslararası duyarlılıkta bir risk modeli oluşturan TSKB, 2006’dan itibaren incelediği her projeye bu modeli uyguluyor. Proje değerlendirme sırasında sadece finansal verilere değil çevresel konuları da dikkate alan TSKB, faaliyetlerinden kaynaklanan çevresel etkileri ölçüyor ve sistematik olarak azaltıyor. Azaltamadığı karbondioksit emisyonlarını 2008’den beri “Gold Standart” karbon kredisi ile siliyor. TSKB ayrıca, tüm çalışanlarını iklim değişikliğinin önemi ve bu konuda günlük hayatta uygulanabilecek basit çözümler konusunda eğiterek, farkındalık düzeyini artırmaya çalışıyor.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı