Öne Çıkanlar teknoloji çit mazı fidanı dikimi çit mazı yetiştiriciliği Gıda can erik

Bu haber kez okundu.

'Zararlı' böceği 'yararlı' böcekle yendiler
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Doğal Yaşam Parkı’ndaki tropik merkezde görülen "unlu bit" böceği salgınını, doğal düşmanı "unlu bit arısı" ve "unlu bit avcısı" adlı iki çeşit böcekle yenmeyi başardı. Belediye Tarım, Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı yetkilileri, unlu bit zararlısını, tropik parktaki bitkilerin yanısıra kuş, lemur, timsah gibi diğer canlılara zarar vermeden, biyolojik yöntemle yok etti.
Toplam 2 bin metrekare alana kurulu tropik merkezde 55 türde bitki bulunduğunu belirten yetkililer, 28 derece sabit sıcaklıkta ve yüzde 70-90 nem oranına sahip olduğunu söyledi. Tropik merkezde yürüme yollarından kalkan tozların bitki yapraklarını kaplaması sebebiyle birtakım olumsuzluklar yaşanabildiğini kaydederek, “Farklı türlerde hayvanların bulunması nedeniyle zararlılara karşı kimyasal mücadelede daha da dikkatli oluyoruz. Zirai Mücadele Araştırma İstasyonu ile birlikte yaptığımız çalışmalar sonucunda, halk arasında unlu bit olarak tanınan, ‘pseudococcidae’ familyasına bağlı zararlı türünü bertaraf etmek için bitkilere, hayvanlara ve ziyaretçilere zarar vermeyen biyolojik mücadele yöntemini seçtik.” dedi. İstasyondan uzman desteği de aldıklarını ifade eden yetkililer, “Unlu biti yok etmek için ilk olarak yazlık yağ (madeni yağ) uygulaması önerdiler. Yazlık yağ uyguladığımız tropik merkezde, zararlıyı belli bir noktaya kadar kontrol altına alabildik. Bir yandan düzenli olarak bitin yoğunluğunu kontrol ettik, diğer yandan da yazlık yağ ilaçlaması yaptık. İkinci aşamada ise unlu bitin doğal düşmanı olan ve yararlı oldukları bilinen iki canlıyı, yani parazitoit ve predatör böcekleri bitkilere saldık. Parazitoit türündeki unlu bit arısı (leptomastix dactylopii), zararlıyı içine yumurta bırakarak etkisiz hale getirdi. Predatör türündeki unlu bit avcısı (cryptoleamous montrozieri) ise zararlı böcekleri yiyerek yok etti. Tropik merkezde yaşanan sorun yüzde 90 oranında ortadan kalktı. Sson uygulamadan sonra unlu bitin tamamen yok olmasını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.
Tropik merkezde ayrıca yıl boyunca yaprak biti ve kırmızı örümcek gibi diğer zararlılarla da mücadele ediliyor. Çevreci yöntemleri benimseyen Büyükşehir Belediyesi, mücadelede organik tarımda da kullanılan arap sabunu ve beyaz ispirto karışımı bir madde kullanıyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,