Öne Çıkanlar fakıbaba tarım ve orman bakanlığı eğitim badem fidanı ilaç zehirlenmesi

Bu haber kez okundu.

Ziraat Mühendisleri Odası:
TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'ne yer tahsisi için Çukurova Üniversitesi Narenciye Gen Bahçesi'nin yapılaşmaya açılması kararının "kabul edilemez" olduğunu söyledi. ABD ve İspanya'dan sonra dünyanın 3. büyük narenciye gen merkezi olan Narenciye Gen Bahçesi'nde 21 farklı ülkeden getirilen 900'ün üzerinde farklı tür ve çeşit bulunuyor.
Ziraat Mühendisleri Odası'ndan yapılan açıklamaya göre, dünyanın 3. büyük narenciye gen merkezi olan Adana Çukurova Üniversitesi Narenciye Gen Bahçesi, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'ne yer tahsisi için yapılaşmaya açılıyor.
Adana'da 1976 yılından itibaren oluşturulmaya başlanan Türkiye'nin en büyük Narenciye Gen Bahçesi'nde bugün 21 farklı ülkeden getirilen 900'ün üzerinde farklı tür ve çeşit bulunuyor. Bu özelliğiyle adeta bir narenciye hazinesini barındıran bahçe, Türkiye turunçgil tarımı için büyük önem taşıyor.

-NARENCİYE GEN BAHÇESİ'NİN BİN 758 DÖNÜMLÜK KISMI KAMPUS ALANI OLARAK AYRILDI-

Sürekli korunması ve sahip çıkılması gereken Narenciye Gen Bahçesi'nin adına "bilim ve teknoloji" denilen bir üniversite için yok edilmek istendiğini ileri süren Oda, Çukurova Üniversitesi kampus alanı içinde görünen, ancak bir bölümü Maliye Bakanlığı'na ait olduğu belirtilen Narenciye Gen Bahçesi'nin bin 758 dönümünün; Maliye Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü, Adana Büyükşehir Belediyesi, Adana Valiliği ve Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörlüğü'nün yaptığı ortak protokolle Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'ne kampus alanı olarak gösterildiğini belirtti. Bu kararın ardından bahçede kepçe ve sondaj makineleri ile zemin etüt çalışmalarının başlatıldığını ileri süren Oda, bu çalışmalara tepki gösteren Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Başkanı Şahin Yeter, önceki Dönem Şube Başkan ve Çukurova Üniverstitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haydar Şahin, Oda üyeleri, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu ve Prof. Dr. İbrahim Ortaş'ın da aralarında bulunduğu öğretim üyeleriyle, öğrencilerin Gen Bahçesine zarar verecek çalışmaların yapılmaması için 5 Nisan 2012 Perşembe günü iş makinelerinin önüne geçtiklerini bildirdi. Bunun üzerine kolluk kuvvetleri tarafından gruba sert bir şekilde müdahale edildiğinin belirtildiği açıklamada, hukuka aykırı biçimde darp edilen ve tartaklanan grubun, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacakları açıklandı. Açıklamada, "Narenciye Gen Bahçesi'nde birçok özel türün geriye dönüşü olmaksızın kaybolmasına yol açacak, telafisi imkansız bu yapılaşma kararı kabul edilebilir değildir. Bilim ve Teknoloji Üniversitesi için alternatif bir alan bulunmalı ve Narenciye Gen Bahçesi korunarak gelecek kuşaklara aktarılmalıdır" denildi.


ANKA Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı