Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi fakıbaba Gıda hayvancılık kefir

Bu haber kez okundu.

Zirai ilaç kutuları geri dönüşüme gidecek
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın koordinatörlüğünde hayata geçirilecek projeyle, zirai mücadelede kullanılan ilaçların ambalajları geri dönüştürülecek. Proje, mayıs ayının sonunda Kumluca’da başlayacak.

        Koordinatörlüğünü Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yaptığı proje ile zirai mücadelede kullanılan bitki koruma ürünlerinin ambalaj ve atıklarının toprak altına gömülmesi, açıkta yakılması, rastgele çevreye atılması ve başka amaçlarla kullanılması sona erecek.

        Proje mayıs ayının son haftası pilot olarak Antalya’nın Kumluca ilçesinde başlayacak ve 16 ay sürecek. Projenin ortaklığını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kumluca Belediyesi, Zirai Mücadele İlaçları Üreticileri Derneği ve Tarım İlaçları Sanayi İthalatçıları ve İhracatçıları Temsilcileri Derneği yapıyor.

        Projeyle, çevre ve bitki sağlığı mevzuatı ile sağlık koşullarına aykırı şekilde hareket edilmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda, bitki koruma ürünlerinin ambalaj ve atıkları, uluslararası literatürlerde geçerliliği olan 'üçlü yıkama yöntemi' ile tehlikesiz hale getirilip, çevre mevzuatına uygun şekilde toplanarak, geri dönüştürülecek ya da bertaraf edilecek.

        Kumluca’daki uygulamada; projeyle ilgili çiftçilere üçlü yıkama konusunda eğitim verilecek, atık toplama noktaları oluşturulacak, toplanan atıklar uygun şekilde geri dönüştürülecek veya bertaraf edilecek. Ayrıca, sürdürülebilirliği sağlamak amacıyla izleme ve kontrol faaliyetleri düzenlenecek. Proje sonunda elde edilen veriler rapor haline getirilerek ardından hazırlanacak mevzuatla ülke genelinde yaygınlaştırılacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı