Öne Çıkanlar karaman ziraat odası saksıda limon yetiştiriciliği üretim destekleme Başbakan Binali Yıldırım

Bu haber kez okundu.

21. Dönem Şeker Pancarı Alım Kampanyası Başladı
Elbistan Şeker Fabrikası 27. dönem pancar alım kampanyası düzenlenen törenle başladı. Elbistan Kaymakamı Metin Maytalman, Emniyet Müdürü Mehmet Adalı, Tarım Müdürü Recep Yılmaz ve kampanya süresince fabrikada çalışacak işçilerin katılımıyla pancar alım sahasında düzenlenen törende konuşan Şeker Fabrikası Müdürü Niyazi Develi, Elbistan, Afşin, Göksun ve Tufanbeyli bölgelerinden pancar alımı yapılacağını söyledi.

Fabrikaya bağlı 4 bölge, 73 köy ve 4 bin 153 üretici ile sözleşme yapılarak 66 bin 500 dekar alanda ekim gerçekleştirildiğini kaydeden Develi, “Pancar üreticilerine işlerini yürütebilmeleri için, bugün yani 12 Eylül tarihine kadar ayni ve nakdi avans olarak 13 milyon 200 bin TL ödeme yapılmıştır. Bu kampanya döneminde üreticilerimize sözleşme gereği 80 bin ton bedelsiz yaş pancar küspesi verilecektir. Yine bu sezon işlenecek pancar miktarının 390 bin ton olacağını tahmin etmekteyiz. Bu rakam geçen yıl 360 bin ton olarak gerçekleşmişti. Fabrikamızda günlük 3 bin 800 tan pancar işlenebilmektedir. Biz de 105 tam gün sürecek kampanyamızda, 390 bin ton pancarı işleyerek, 55 bin ton kristal şeker, 15 bin ton melas ve 100 bin ton yaş küspe elde edilecektir” diye konuştu.


Şeker sektörünün kalkınma yolunda ülke ekonomisine çok büyük katkıları olduğuna dikkat çeken Develi, “Yalnız şeker üretmek için tarımsal ham madde kullanmakla kalmaz, aynı zamanda ürettiği yan ürünler de hayvancılık, alkol ve maya sektörü için önemli bir girdi kaynağıdır. Şeker sektöründe; dünyadaki gelişmeler göz ardı edilemeyeceğinden, şekerin yerli bir sanayi ürünü olmasının ötesinde küresel bir ürün olarak değerlendirilmesi zorunluluğu bulunmaktadır. Fabrikamız; yalnızca üretimleri olan kristal şeker ve yan ürünleri ile yurt ekonomisine 100 milyon TL katkı sağlamış olacaktır. Bu sayede 4 bölgemiz dahil fabrikamızda istihdam edilen 689 adet personelimiz dışında, fabrikamız yarattığı istihdam miktarı ise 25 bin kişidir. Kuruluşundan bu güne kadar memleketin en ücra köşelerine tarım ve sanayi kültürünü götüren ve modern tarım ve teknolojinin önderliğini yapan sanayimiz, bundan böyle bu tür hizmetlerine devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Şeker İş Elbistan Şubesi Başkanı İsmail Şahin ise fabrikanın özelleştirilmesi konusuna değindi. İşçilerin geçmişten yaşadığı sorunları anlatan Şahin, bunların giderilmesi için gayret gösterdiklerini belirtti. Şahin, “Fabrikalarımızın kapatılmaması ve ayakta tutulması için başta biz işçiler olarak birlik beraberlik içerisinde olmalıyız. Çiftçimizin, esnafımızın, yöre halkının tüm kurum ve kuruluşlarının desteğini almak zorundayız” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından tarlada ürettiği şeker pancarını fabrikaya ilk getiren çiftçilere çeşitli hediyeler takdim edildi.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,