Öne Çıkanlar Gıda çiftçi Adilcevaz biber yarışması manisa

Bu haber kez okundu.

Alan Bazlı Destek Ödemeleri devam etmezse bu üretici için iç açıcı olmaz...
ORDU (A.A) - Ulusal Fındık Konseyi (UFK) ve Ordu Ticaret Borsası (OTB) Başkanı Nejdet Gürsoy, fındık üreticisine 3 yıldır ödenen Alan Bazlı Destek Ödemelerinin kesinlikle devam etmesi gerektiğini söyledi.

Gürsoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fındık üreticisine dekar başı 150 liralık ödemenin bu yıl sona erdiğini hatırlattı.
Fındık üreticisine Alan Bazlı Destek Ödemeleri adı altında yapılan ödemelerin mutlaka devam etmesi gerektiğini savunan Gürsoy, şunları kaydetti:

''Fındık üreticisine 3 yıldır ödenen Alan Bazlı Destek Ödemelerinin kesinlikle devam etmesi gerekiyor. Alan Bazlı Destek Ödemeleri devam etmezse bu üretici için hiç de iç açıcı olmaz. Son 3 yıldır ödenen 150 liralık alan bazlı desteğin bu yıl sona ermesinin ardından defalarca, gerek raporlarda, gerekse de fındığın sorunu ile ilgili görüşmelerde alan bazlı desteğin fındık üreticisi için çok önemli olduğunu dile getirdik. Zira bu desteğin üreticinin ekonomik açıdan nispetenden de olsa güçlenmesine, hatta fındık fiyatını beğenmediği takdirde bekletmesine bile imkan sağlayacağını belirttik.''

Söz konusu desteğin özellikle bu yıl da verilmesinin şart olduğunu yine söylediklerini vurgulayan Gürsoy, şöyle devam etti:
''Maalesef bu vakte kadar bununla ilgili net bir açıklamanın veya kararın ortaya konulmaması, ister istemez fındık üreticisini düşündürüyor ve tedirgin ediyor. Zira bol rekolteli sezona girerken üreticinin de bu desteğe kesinlikle ihtiyacı olduğu bir gerçektir.

Zaten doğru olan da fındık bir sisteme kavuşana kadar üreticinin yanında olacak bu desteğin kesinlikle devam etmesidir. Bence bu yıl alan bazlı desteğin devam etmesinin en az fiyatlar kadar ehemmiyeti vardır. Bunun da kesinlikle göz ardı edilmemesi gerekmektedir.''

Gürsoy, üreticinin yararına olan desteklemenin devam etmesi için ellerinden geleni yapacaklarını ve süreci yakından takip ettiklerini de sözlerine ekledi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı