Öne Çıkanlar pastane denetimi chicago borsası besi sığırı yetiştiriciliği tarım salgın

Bu haber kez okundu.

Alternatif tarım için çiftçilere avokado fidanı

Alternatif tarım için çiftçilere avokado fidanı

-Mersin Büyükşehir Belediyesi , çiftçileri alternatif tarım ürünlerine yönlendirmek amacıyla hazırladığı "Mersin İli Meyveciliği Yayma ve Geliştirme Projesi" kapsamında bin 400 avokado fidanını üreticilere dağıttı
MERSİN (AA) - Mersin Büyükşehir Belediyesi, "Mersin İli Meyveciliği Yayma ve Geliştirme Projesi" kapsamında tarımsal üretimi desteklemek ve geliri yüksek alternatif ürünleri yaygınlaştırmak amacıyla üreticilere bin 400 avokado fidanı dağıttı.
Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından Anamur ilçesindeki üreticilere hibeyle bin 400 avokado fidanı dağıttı.
Daha önce Antepfıstığı, zeytin, melisa ve nergis çiçeği gibi ürünleri çifçilerle buluşturan belediye, son olarak yüksek gelire sahip avakado fidanıyla üreticileri altenatif ürünlere yönlendirmeye devam ediyor.
Anamur ilçesine bağlı 3 mahallede yürütülen "Mersin İli Meyveciliği Yayma ve Geliştirme Projesi" kapsamında yapılan avokado fidanı dağıtımıyla bölgeye adaptasyon sağlayan avokado çeşitlerinin teşvik edilmesi amaçlanıyor.
Üretimi az olmasına karşın içeriği ve geliri yüksek olan avokadonun Mersin’de yetiştirilerek, hem bölge hem de ülke ekonomisine katkı sağlaması planlanıyor.
Çiftçilere dağıtımın yanı sıra avokado yetiştiriciliği hakkında üreticilere eğitim desteği verildi.
İklim isteği, toprak işleme, dikim aralığı, dikim zamanı, bahçe tesisi, gübreleme, sulama, budama, hastalık ve zararlılarla mücadele ile hasat teknikleri konularında yapılan bilgilendirme sayesinde Akdeniz iklimine uygun tropik bir bitki olan avokadonun hem üretimi artacak, hem de üreticiye yüksek gelir getirecek.

Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı