Öne Çıkanlar teknoloji çit mazı fidanı dikimi çit mazı yetiştiriciliği Gıda can erik

Bu haber kez okundu.

ÇATAK projesi kapsamında 192 bin TL hibe verildi
Karaman İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Çevre Amaçlı Tarımsal Alanların Korunması (ÇATAK) Projesi kapsamında 192 bin 380 TL hibe desteği verdi.

    Karaman İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsmail Uluad, ÇATAK Projesi'nin amacını, 'Toprak ve su kalitesinin korunması, yenilenebilir doğal kaynakların sürdürülebilirliği, erozyonun önlenmesi ve tarımın olumsuz etkilerinin azaltılması yönünde gerekli tedbirlerin alınmasına yönelik faaliyetlerin teşvik edilmesi' şeklinde açıkladı.

    Uluad, “2009 yılında ÇATAK programı uygulamalarının başlaması ile özellikle bölgemizde sulama sistemleri değişmiş, salma sulamada yağmurlama, damlama ve center pivot sulama sistemlerine yoğun bir geçiş olmuştur. Bu kapsamda Ayrancı ilçemizde 6 üreticimiz destekleme almaya hak kazanmıştır. Toplam 243 bin TL değerindeki modern sulama sistemlerinin 192 bin 350 TL'si hibe olarak T.C Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız tarafından karşılanmıştır. Üreticilerimize hayırlı olmasını dileriz.” dedi.
    Uluad, 2011 Mayıs ayı itibariyle ÇATAK projesi ile bölgede yaklaşık 12 bin dekar alanda damlama sulama, 6 bin dekar alanda center pivot sulama sistemi kurulduğunu belirtti. Uluad, 4 bin dekar alanda ise toprak işlemesiz tarım gerçekleştiğini belirtti. Uluad, şöyle dedi:

    “Programın uygulamaya geçmesi ile birlikte bölgemizde yeni yarı bodur, tam bodur elma bahçeleri tesis edilmeye başlanmış, toprak işlemesiz tarım önem kazanmış, elma bahçelerinde bile toprak işlemesiz tarım yapılmaya başlanmıştır. 2010-2011 üretim sezonunda modern meyve bahçeleri kurulmuş, 2 milyon civarında fidan dikimi gerçekleşmiştir. Bu modern işletmelerde soğuk havanın çökmesini engelleyici fanlar, elma budama makineleri, elma tasnif makineleri, damla sulama, toprak işlemsiz tarım, kontrollü ilaç ve gübre kullanımı, iyi tarım uygulamaları devam etmektedir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,