Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi kapanış fiyatı hayvancılık çiftçi ağaç budaması

Bu haber kez okundu.

Çay Bahçeleri Budamaya Tabi Tutulan Üreticilerin Uğradiği Gelir Kaybi Tazmin Edilecek
Bakanlar Kurulu, kaliteli çay yaprağı temini amacıyla ruhsatlı çay bahçeleri budamaya tabi tutulan üreticilerin uğradığı gelir kaybının tazminine ilişkin usul ve esasları belirledi. Karar, 1 Ocak 2102’den itibaren yürürlüğe girecek.
Kaliteli Çay Yaprağı Temini Amacıyla Budamaya Tabi Tutulan Çaylıklar Nedeniyle Üreticilerin Uğradığı Gelir Kaybının Tazminine Dair Karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Karar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 7 Aralık 2011 tarihli ve 12116 sayılı yazısı üzerine, Bakanlar Kurulu’nca 16 Aralık 2011 tarihinde kararlaştırıldı. Kaliteli çay yaprağı temini amacıyla ruhsatlı çay bahçeleri budamaya tabi tutulan üreticilerin uğradığı gelir kaybının tazminine ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla hazırlanan Karar 1 Ocak 2102’den itibaren yürürlüğe girecek.
4 Aralık 1984 tarihli Çay Kanunu ile Bundan önceki ilgili kanunlara dayanılarak çıkarılan Bakanlar Kurulu Kararları ile tespit edilmiş çay tarım alanlarında ruhsata bağlanmış çay bahçeleri, 10 yıllık bir süre için, her yıl onda bir oranında verim budamasına tabi tutulduğuna dikkat çekilen Karar’a göre çay bahçelerinin budama tespit işlemleri Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nce yürütülecek. Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü budama yapmayan veya eksik yapan üreticilerden yaş çay yaprağı satın almayacak. Çay bahçelerinin budanmasından doğacak gelir kaybı tazminatı, ruhsatlı yaş çay üreticilerine on yıl için ödenecek. Gelir kaybının hesabında dekar başına ortalama yıllık üretim, bu Kararın yürürlük tarihinden önceki son 5 yılın ortalaması olan bin 500 kilo baz alınarak hesaplanacak. Budama yapılan alanlar için yıllık üretim kaybı yüzde 70 oranında hesap edilecek. Üretici gelir kaybının hesabında Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün o yılki yaş çay alım fiyatı esas alınacak.

-VERİM BUDAMASI ÇAYIN TOPRAK SEVİYESİNDEN 20 CM YÜKSEKLİĞE KADAR DALLARI KESİLEREK YAPILACAK-

Verim budaması çay bitkisinin toprak seviyesinden 20 cm yüksekliğe kadar dalları kesilerek yapılacak. Bunların dışında yapılan her türlü budama şekilleri verim budaması olarak kabul edilmeyecek. Üreticilerin gelir kaybı ödemeleri için tahakkuklar o yılın Haziran ayı içerisinde tamamlanacak ve ödenek tahsisi için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bildirilecek. Bu iş için yapılan personel harcamaları, taşıma ve malzeme giderleri ile diğer harcamalar ödenek tahsisi için her ay Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na ayrıca bildirilecek.

-FİNANSMAN-

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yılı bütçesinin ilgili harcama kaleminden, Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü tarafından doğrudan üreticilere ödeme yapılmak ve yapılan harcamaları karşılamak üzere, Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne kaynak aktaracak.ANKA Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı